JO 2016 – Romania a pierdut dramatic la tenis de masa

Romania a rezistat eroic in partida cu Coreea de Sud, in primul tur la tenis de masa, fiind foarte aproape de a produce o uriasa surpriza. Asiaticele s-au calificat mai departe cu 3-2 la meciuri şi cu 3-2 la seturi in jocul decisiv disputat intre Bernadette Szocs si Hyowon Suh.

Intre cele doua jucatoare exista o diferenta de 61 de locuri in ierarhia mondiala, lucru care nu s-a sesizat decat in ultimele patru puncte ale intalnirii. Szocs a jucat cu foarte mult tupeu, a fost foarte determinata, a avut şi setul doi in mana, insa in cele din urma a pierdut.

A condus in setul decisiv cu 5-3, dar experienta a facut diferenta pana la final.

Daniela Dodean a facut un meci extraordinar cu Hyowon Suh, numarul 17 mondial, reuşind sa se impuna cu 3-0. Romanca a controlat ostilitaţile de la anceput şi pana la sfarsit.

In meciul de dublu, Romania a irosit doua mingi de set si respectiv sansa de a conduce cu 2-1. Coreea de Sud a preluat controlul acelei partide, romanca Daniela Dodean suferind o intindere la picior.

Intalnirea dintre cele doua echipe a fost un adevarat maraton care s-a incheiat dupa 3 ore şi 10 minute.

Rezumatul meciurilor:

TENIS DE MASA. FEMININ, TURUL 1: ROMANIA – COREEA DE SUD

Meci 1: Elizabeta Samara – Jihee Jeon 0-3 (6-11, 7-11, 7-11)

Meci 2: Daniela Dodean Monteiro – Hyowon Suh 3-0 (11-6, 11-9, 11-9)

Meci 3: Daniela Dodean Monteiro / Bernadette Szocs – Haeun Yang / Jihee Jeon 1-3 (10-12, 11-9, 11-13, 8-11)

Meci 4: Elizabeta Samara – Haeun Yang 3-1 (11-8, 7-11, 12-10, 11-9)

Meci 5: Bernadette Szocs – Hyowon Suh 2-3 (13-11, 12-14, 10-12, 11-9, 7-11)

Fetele lui Viorel Filimon pleaca acasa de la Jocurile Olimpice de la Rio, insa o fac cu demnitate si cu capul sus, ele avand parte la aceasta editie de adversari redutabili.