Curs valutar 15 octombrie 2020. Euro și dolarul au crescut azi

4 min de citit
Curs valutar 15 octombrie 2020. Euro, tot mai aproape de 4,9 lei

Curs valutar 15 octombrie 2020. Banca Națională a României (BNR) emite noul curs valutar în jurul orei 13.oo. Imediat după publicare, HUFF va actualiza informațiile. Până atunci, ne raportăm la valorile anunțate în ziua de miercuri, 14 octombrie și vă punem la dispoziție prețul celor mai cunoscute monede ale lumii. Află cât au costat lira sterlină, dolarul american și vezi dacă euro se pregătește să atingă o nouă valoare-record și când va ajunge la o valoare semnificativă pentru economie.

Curs Valutar BNR valabil astazi 15.10.2020

ValutaSimbol15.10.202014.10.202013.10.202012.10.202009.10.2020
EuroEUR4.87364.87344.87394.87184.8720
Dolarul SUAUSD4.16194.15664.13454.12904.1304
Francul elvetianCHF4.55034.53914.53874.52874.5214
Lira sterlinaGBP5.39775.37465.39395.37465.3430
gramul de aurXAU253.4819253.4660255.3387255.1347253.9947
Dolarul australianAUD2.94492.98072.97392.97572.9680
Leva bulgareascaBGN2.49182.49182.49202.49092.4910
Dolarul canadianCAD3.15393.16443.15343.14303.1355
Coroana cehaCZK0.17820.17780.17840.17950.1793
Coroana danezaDKK0.65480.65480.65490.65460.6546
Lira egipteanaEGP0.26500.26570.26460.26280.2629
100 Forinti maghiari100HUF1.33651.34041.35761.36641.3656
100 Yeni japonezi100JPY3.95183.94103.91893.91293.9003
Leul moldovenescMDL0.24410.24320.24320.24330.2445
Coroana norvegianaNOK0.44490.44940.45190.45100.4469
Zlotul polonezPLN1.06991.08041.08761.08891.0877
Rubla rusescaRUB0.05330.05380.05360.05350.0534
Coroana suedezaSEK0.46900.47070.47100.46840.4664
Lira turceascaTRY0.52370.52240.52300.52280.5207
DSTXDR5.87225.86485.84775.83875.8401

Curs valutar 15 octombrie 2020. Euro

Euro a început săptămâna cu o scădere ușoară față de vineri, ultima zi bancară a săptămânii trecute. Totuși, de la valoarea de luni, de 4,8718 lei, euro a ajuns miercuri la 4.8734 lei. Euro pare că se apropie tot mai mult de valoarea de 4,9 lei.

În luna septembrie, euro a avut 5 maxime istorice, în raport cu leul. Euro a atins maximul istoric în faţa leului pe 25 septembrie 2020: 4,8750 lei/euro, la cursul BNR. Ciprian Dascălu, economistul şef al BCR, a declarat de curând că, până la sfârșitul anului, o să vedem o valoare și mai mare a euro, în jur de 4,9 lei.

Curs valutar 15 octombrie 2020. Dolarul american

Dolarul a ajuns miercuri la valoarea de 4.1566 lei, aproape de nivelul anunţat în şedinţa precedentă de la BNR, respectiv 4.1345. Moneda a crescut în ultima perioadă, însă nu a mai avut parte de valori istorice. Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei. De atunci, au avut loc fluctuații.

Curs valutar 15 octombrie 2020. Lira sterlină

Și lira sterlină a avut parte de fluctuații în ultima perioadă și nu a mai atins valori-record. Lira sterlină a scăzut ieri la 5,37 lei, faţă de 5,39 lei, cursul anunţat de BNR pe 13 octombrie. Miercuri a fost înregistrată și cea mai mare valoare din această săptămână.

Și aurul, la rândul lui, s-a ieftinit ușor miercuri, până la o cotație de 253,4660 lei/gram, după ce la ședința de marți, 12 octombrie, metalul prețios era cotat oficial la 255,3387 lei/gram. Pe 7 august, aurul a atins un nou record în faţa leului, respectiv 271,0003 lei pentru un gram.

Indicele ROBOR la 3 luni s-a menţinut miercuri la 2,1%, iar indicele ROBOR la 6 luni a rămas și el la valoarea de 2,12%.

 

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *