Curs valutar 23 aprilie. Cât costă azi un euro

5 min de citit
Banii vor intra direct pe card! România a primit aprobarea finală

Banca Națională a României (BNR) va emite un nou curs valutar pentru ziua de joi, 23 aprilie, la ora 13:00. Până atunci, vă punem la dispoziție cursul valutar valabil până în acest moment, publicat miercuri, 22 aprilie. Mai jos apar valorile celor mai cunoscute monede ale lumii.

 ValutaSimbol23.04.2020
EuroEUR4.8414
Dolarul SUAUSD4.4926
Francul elvetianCHF4.6058
Lira sterlinaGBP5.5441
gramul de aurXAU249.4240
Dolarul australianAUD2.8511
Leva bulgareascaBGN2.4754
Dolarul canadianCAD3.1753
Coroana cehaCZK0.1759
Coroana danezaDKK0.6491
Lira egipteanaEGP0.2845
100 Forinti maghiari100HUF1.3538
100 Yeni japonezi100JPY4.1742
Leul moldovenescMDL0.2455
Coroana norvegianaNOK0.4212
Zlotul polonezPLN1.0662
Rubla rusescaRUB0.0598
Coroana suedezaSEK0.4448
Lira turceascaTRY0.6441
DSTXDR6.1081

 

BNR a publicat la ora 13:00 cursul valutar de astăzi pentru toate monedele tranzacționate în România. Casele de schimb valutar și băncile comerciale vor actualiza cursul de astăzi, imediat după cotațiile oferite de BNR.

Curs valutar 23 aprilie. Cât costă azi un euro

Moneda unică europeană s-a aflat în creștere săptămâna trecută. Joi, 16 aprilie, a fost cotată la valoarea de 4,8360 lei, în creștere față de ziua anterioară, când a înregistrat o valoare de 4.8345 lei, după ce marți a fost cotat cu  4,8327 le. În prima zi bancară a acestei săptămâni, 21 aprilie, a valorat 4.8345 lei, iar pe 22 aprilie, costa 4.8382. A semnalat din nou o creștere.

Curs valutar 23 aprilie. Cât costă azi dolarul american

Dolarul a început săptămâna aceasta în creștere. Marți, 21 aprilie, dolarul american valora 4.4605 lei, față de joi, ultima zi bancară, când costa  4,4524 lei. Cu toate acestea, miercuri, 22 aprilie, a semnalat o scădere, atingând valoarea de 4,4536 lei.

Curs valutar 23 aprilie. Cât costă azi lira sterlină

Moneda Marii Britanii a semnalat o creștere săptămâna trecută, însă lucrurile par să se schimbe. Joi, 16 aprilie, a atins valoarea de 5.5532 lei, după ce miercuri valora 5,5327 lei. Marți, 21 aprilie, prima zi bancară din perioada sărbătorilor pascale, lira sterlină a atins valoarea de 5,5100. Miercuri, 22 aprilie, lira valora 5,5039 lei, ceea ce semnifică, din nou, o scădere.

Curs valutar 23 aprilie. Cât costă azi francul elvețian

Francul elvețian a înregistrat și el o creștere. Luni, 13 aprilie, francul elvețian valora 4,5708 lei; marți, a atins valorea de 4,5831 lei, iar pe 15 aprilie, înregistra valoarea de 4,5883 lei. Joi, 16 aprilie, francul elvețian a atins valoarea de 4,5891 lei, iar marți, 4,5981 lei. Miercuri a scăzut puțin față de ziua anterioară, valorând 4,5971 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar?

Cursul valutar afișat pe 23 aprilie 2020 poate fi negociat dacă aveți sume mai mari de bani. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le ceri asta.

Cu cât suma este mai mare, poți ajunge să cumperi euro sau să-l vinzi la casele de schimb valutar chiar aproape de cursul BNR din 23 aprilie 2020.

Băncile comerciale negociază cursul valutar din 23 aprilie 2020

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, dar sumele de la care pot porni discuții de negociere încep de la: 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi; 50.000 de euro la ING; poate fi negociat față de cursul de schimb al băncii, insă rare sunt băncile comerciale care ajung să cumpere cu un curs valutar apropiat de cel oferit de BNR pe 23 aprilie.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.82384.86254.47284.5160
Alpha Bank4.78704.95704.40674.5774
Banca Feroviara4.77004.92004.38554.5555
Banca Romaneasca4.79204.94204.40954.5895
Banca Transilvania4.78004.91004.40004.6100
Bank Leumi4.78984.89224.38714.5736
BCR4.77104.91604.40504.5850
BRD SocGen4.76704.91704.38104.5650
CEC4.80004.88004.43004.5300
Credit Agricole4.80004.89004.43004.5200
Credit Europe4.79004.88004.41004.5200
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.43004.5500
GarantiBank4.80304.88304.45394.5372
IdeaBank4.80704.87904.44804.5340
ING4.81424.87244.46754.5215
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *