Curs valutar 28 octombrie 2020. Euro și dolarul, din nou în creștere

5 min de citit
Curs valutar 28 octombrie 2020. Cât costă cele mai utilizate monede

Curs valutar 28 octombrie 2020. Banca Națională a României (BNR) va publica un nou curs valutar pentru data de 28 octombrie în jurul orei 13.00. Imediat după actualizarea datelor, HUFF va publica pe site valorile. Până la noile informații, vă punem la dispoziție cele mai noi valori ale celor mai cunoscute și utilizate monede, pentru a vedea cum au evoluat acestea în ultima perioadă. Astfel, află ce valori au avut euro, dolarul american și lira sterlină.

Curs Valutar BNR valabil astazi 28.10.2020

ValutaSimbol28.10.202027.10.202026.10.202023.10.202022.10.2020
EuroEUR4.87464.87414.87314.87444.8730
Dolarul SUAUSD4.15254.12644.12244.11454.1185
Francul elvetianCHF4.55484.53764.54734.54854.5396
Lira sterlinaGBP5.38815.37425.38885.38495.3917
gramul de aurXAU253.0990252.0199252.3262252.5738253.9661
Dolarul australianAUD2.94272.94002.94302.94182.9234
Leva bulgareascaBGN2.49232.49212.49162.49222.4915
Dolarul canadianCAD3.13573.13113.12943.13733.1317
Coroana cehaCZK0.17770.17820.17860.17950.1788
Coroana danezaDKK0.65500.65510.65490.65510.6548
Lira egipteanaEGP0.26470.26230.26240.26190.2622
100 Forinti maghiari100HUF1.32731.33491.33521.33941.3354
100 Yeni japonezi100JPY3.98513.94203.93253.93223.9322
Leul moldovenescMDL0.24180.24220.24120.24170.2412
Coroana norvegianaNOK0.44520.44900.44580.44660.4456
Zlotul polonezPLN1.05411.06251.06461.06461.0619
Rubla rusescaRUB0.05290.05390.05390.05390.0535
Coroana suedezaSEK0.47090.47250.47170.47020.4690
Lira turceascaTRY0.50030.50610.51140.51670.5285
DSTXDR5.87085.84515.84295.84005.8423

Euro- 4.8746 lei

Dolarul american- 4.1525 lei

Lira sterlină- 5.3881 lei

Curs valutar 28 octombrie 2020. Euro

În ziua de luni, euro a scăzut ușor la 4.8731 lei, de la 4.8744 lei. Valoarea de vineri a fost și cea mai mare valoare a săptămânii trecute, însă euro nu a mai înregistrat nicio valoare-record. Marți, euro a crescut până la 4.8741 lei. Euro a atins maximul istoric în faţa leului pe 25 septembrie 2020: 4,8750 lei/euro, la cursul BNR. Specialiștii susțin că euro va reuși să ajungă până la sfârșitul anului la 4,9 lei.

Dolarul american

Dolarul a crescut pe data de 27 octombrie. După ce luni a costat 4.1224 lei, marți a ajuns la 4.1264 lei. Pe 23 martie, dolarul a atins cel mai ridicat nivel din istorie în faţa leului: 4,5316 lei.

Lira sterlină

Lira sterlină a scăzut marți, ajungând la valoarea de 5,3742 lei. Cu o zi în urmă, luni, moneda fusese cotată la 5,3888 de lei. i. Lira nu a înregistrat în ultima vreme creșteri, dar nici nu a scăzut drastic.

Prețul gramului de aur a ajuns luni, 26 octombrie, la valoarea de 252,3262 lei, scăzând cu 0,2476 de lei față de raportarea de vineri, când valora 252.5728 de lei. Marți, gramul de aur a fost cotat la 252,0199 lei, scăzând din nou.

Potrivit datelor transmise de indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, s-a menţinut marţi la 2,16%. Și indicele ROBOR la 6 luni s-a menținut la 2,18%.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar și la bănci

Cursul valutar miercuri, 28 octombrie 2020 poate fi negociat pentru cele mai cunoscute monede ale lumii în cazul în care clientul, persoană fizică sau juridică, vine cu o ofertă bună, cu o sumă foarte mare. De obicei, casele de schimb valutar acceptă negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le faci o astfel de propunere, din care ambele părți au de câștigat. Și băncile comerciale negociază cursul valutar, însă doar atunci când este vorba de sume mari, de câteva zeci de mii de euro.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *