Curs valutar 6 mai 2021. Euro crește ușor azi

5 min de citit

Cursul valutar de pe 6 mai apare în jurul orei 13.00, atunci când Banca Națională a României face noile cotații ale zilei. Aceste valori vor fi disponibile până mâine la aceeași oră, respectiv 24 de ore. Vezi dacă au crescu sau au pierdut teren în fața leului unele dintre cele mai importante monede precum euro, dolarul sau lira sterlină.

Curs valutar Euro

Curs Valutar BNR valabil astazi 6.05.2021

ValutaSimbol06.05.202105.05.202104.05.202102.05.202129.04.2021
EuroEUR4.92664.92544.92564.92474.9247
Dolarul SUAUSD4.08814.10354.10114.06214.0621
Francul elvetianCHF4.49614.48274.48254.46874.4687
Lira sterlinaGBP5.69155.70305.69375.67005.6700
gramul de aurXAU235.7106234.7735235.2439231.9385231.9385
Dolarul australianAUD3.16913.16903.16553.16103.1610
Leva bulgareascaBGN2.51892.51832.51842.51792.5179
Dolarul canadianCAD3.33863.34003.33003.30033.3003
Coroana cehaCZK0.19080.19040.19060.19050.1905
Coroana danezaDKK0.66250.66240.66240.66230.6623
Lira egipteanaEGP0.26090.26230.26180.25940.2594
100 Forinti maghiari100HUF1.37421.36921.36821.36491.3649
100 Yeni japonezi100JPY3.74593.75303.74943.72693.7269
Leul moldovenescMDL0.23060.23080.22950.22880.2288
Coroana norvegianaNOK0.49070.49310.49330.49540.4954
Zlotul polonezPLN1.07441.07711.08271.07691.0769
Rubla rusescaRUB0.05480.05490.05450.05470.0547
Coroana suedezaSEK0.48360.48290.48490.48660.4866
Lira turceascaTRY0.49090.49040.49310.49880.4988
DSTXDR5.86395.87675.87385.84055.8405

Un euro= 4.9266 lei

După ce euro a atins mai multe maxime istorice și a început să se apropie tot mai mult de valoarea de 5 lei. Cu toate acestea, pe 5 mai a întregistrat o scădere, ceea ce a atras atenția, având în vedere că a avut parte de o perioadă de glorie.

Bănca Națională a României a anunțat ieri că moneda unică europeană a scăzut cu -0.0002 lei, iar prețul acesteia a ajuns la 4.9254 lei. Valoarea maximă atinsă de monedă în acest an a fost de 4.9279 lei, la data de 20 aprilie 2021.

Curs valutar dolar

un dolar= 4.0881 lei

Moneda americană a crescu pe 5 mai cu 0.0024 lei, iar valoarea acesteia a ajuns la 4.1035 lei. Dolarul s-a aflat pe 31 martie aproape de 4.2 lei, fiind cotată la 4.1969 lei, după care a urmat o perioadă de scădere.

Curs valutar lira sterlină

O liră= 5.6915 lei

Lira sterlină a crescut ieri 5,70 lei, faţă de 5,69 lei, cursul anunţat de BNR în şedinţa precedentă.

Băncile stabilesc propriu lor schimb valutar. Pentru a ști care este valoarea pusă la dispoziție de fiecare unitate financiară, verifică următorul tabel. Este important să consultăm ofertele înainte de a face o tranzacție, de a schimba sau de a cumpăra euro. Pot avea loc negocieri, iar acestea încep de la sume mai mari, pentru ca ambele părți să aibă parte de câștig.

Gramul de aur s-a depreciat și el la data de 5 mai. Variația înregistrată a fost de -0.4704, iar prețul acestuia a ajuns la 234.7735 lei.

BancaCumpărare  EUROVânzare  EUROPrimescDiferența (RON)
Akcenta4.90604.9464490.60
0
IdeaBank4.89404.9490489.40
1.2
Credit Europe4.89004.9700489.00
1.61
Alpha Bank4.88604.9660488.60
2
PatriaBank4.88304.9670488.30
2.3
CEC4.88004.9600488.00
2.6
Credit Agricole4.88004.9700488.00
2.6
Libra Bank4.87505.0050487.50
3.1
Intesa Sanpaolo Bank4.87014.9647487.01
3.59
Banca Transilvania4.87004.9850487.00
3.6
UniCredit4.87004.9900487.00
3.6
First Bank (Piraeus)4.87004.9800487.00
3.6
ProCreditBank4.86604.9840486.60
4
Raiffeisen Bank4.86424.9896486.42
4.18
BCR4.85304.9980485.30
5.31
OTP Bank4.85004.9900485.00
5.61
BRD SocGen4.84905.0010484.90
5.7
Banca Romaneasca4.84524.9952484.52
6.08
ING4.82695.0239482.69
7.91
Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *