Curs valutar 8 aprilie 2021. Euro și dolarul revin pe poziții

5 min de citit
Curs valutar 8 aprilie 2021. Vești importante despre moneda euro

Curs valutar BNR 8 aprilie 2021. În jurul orei 13.00 va fi publicat un nou curs valutar, valabil 14 de ore, până la alte cotații. Huff.ro actualizează informațiile în timp real. Aflați de aici cât costă euro, dolarul american, lira sterlină sau francul elevețian, unele dintre cele mai importante monede ale lumii.

Cursul valutar al zilei de 8 aprilie 2021

Curs Valutar BNR valabil astazi 8.04.2021

ValutaSimbol08.04.202107.04.202106.04.202105.04.202102.04.2021
EuroEUR4.92284.91684.91704.91614.9106
Dolarul SUAUSD4.14784.13724.16294.18714.1684
Francul elvetianCHF4.46534.45244.43474.43934.4304
Lira sterlinaGBP5.70075.71925.75765.80215.7656
gramul de aurXAU232.5493231.0969231.6833232.3158231.7812
Dolarul australianAUD3.16533.15433.16873.19013.1724
Leva bulgareascaBGN2.51702.51392.51402.51352.5107
Dolarul canadianCAD3.28983.28413.31613.33313.3183
Coroana cehaCZK0.19070.18960.18860.18890.1881
Coroana danezaDKK0.66190.66120.66100.66090.6602
Lira egipteanaEGP0.26370.26300.26450.26640.2653
100 Forinti maghiari100HUF1.37301.36541.36191.36241.3586
100 Yeni japonezi100JPY3.78573.76673.76713.78533.7738
Leul moldovenescMDL0.23010.23120.23190.23100.2313
Coroana norvegianaNOK0.48920.48720.48820.48970.4887
Zlotul polonezPLN1.08101.07211.06981.06951.0672
Rubla rusescaRUB0.05380.05330.05450.05480.0547
Coroana suedezaSEK0.48280.47940.47850.47820.4782
Lira turceascaTRY0.50780.50730.51130.51450.5183
DSTXDR5.90455.89435.91615.93805.9181

Moneda euro a depășit valoarea de 4.9 lei. După mai multe creșteri, a reușit să ajungă la un nivel înalt și nu se oprește aici. Euro ar putea ajunge chiar la 5 lei în viitorul apropiat, așa cum spun specialiștii.

Curs valutar EURO

Un euro= 4.9228 lei

Euro a ajuns pe 7 aprilie la 4.9168 lei, scăzând ușor față de ziua precedentă. Totuși, rămâne la valoarea de 4,9 lei la care a ajuns după o serie de creșteri.

Curs valutar dolar american

Un dolar= 4.1478 lei

În scădere s-a aflat și dolarul pe 7 aprilie 2021, care a avut parte de creșteri în ultima perioadă și părea că se menține pe poziții.

Curs valutar lira sterlină

O liră= 5.7007 lei

Lira a avut parte de fluctuații, pentru că a scăzut și a crescu în aceeași măsură, nu a rămas pe un singur trend.

Gramul de aur înregistrează o nouă scădere. Este cotat la valoarea de 231.0969 lei, cu 0.5864 lei mai puțin decât în ziua anterioară.

Bugetul Capitalei pentru 2021, lansat în dezbatere publică

Primarul Capitalei, Nicușor Dan, a anunțat că a lansat în dezbatere publică proiectul de buget pentru anul 2021. El a explicat că, deși țara noastră trece printr-o perioaă grea din punct de vedere economic, autoritățile au reușit să deblocheze anumite investiții și să planifice câteva obiective importante pentru Capitală.

„1. Modernizăm, așa cum am promis, rețeaua de termoficare a orașului (circa 32 de kilometri, cu accent pe zonele critice). E esențial să facem pași reali în rezolvarea celei mai urgente probleme a Capitalei.

2. Reluăm lucrările la Pasajul Doamna Ghica, în colaborare cu Primăria Sectorului 2 (alocăm 39 de milioane lei). Adiacent, finalizăm lucrurile la parcarea de tip park & ride de la Cora Pantelimon, tot în sectorul 2.

3. Continuăm lucrările de infrastructură pentru Prelungirea Ghencea (alocăm 40 de milioane de lei și plătim în plus 7 milioane de lei datorii din urmă).

4. Consolidăm clădirile cu risc seismic (continuăm lucrul pe cele 12 șantiere deschise și deschidem alte câteva șantiere).

5. Refacem Planul Urbanistic General, pentru o dezvoltare corectă și echilibrată a orașului.

6. Demarăm proiectul pentru semaforizarea inteligentă în București.

7. Investim 25 de milioane de lei în reabilitarea fostei clădiri a Primăriei Sectorului 5, de pe Bulevardul Elisabeta.

8. Facem lucrări de reabilitare la două spitale din subordinea primăriei (Spitalul Cantacuzino și Spitalul Theodor Burghele).

9. Continuăm lucrările de reabilitare a Teatrului Ion Creangă.

10. Finalizăm Registrul Spațiilor Verzi, pentru a proteja sănătatea bucureștenilor”, a anunțat Nicușor Dan.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *