Curs valutar 9 februarie 2021. Euro revine azi în forță

4 min de citit
Curs valutar 9 februarie 2021. Ce vești ne aduce azi euro

Curs valutar 9 februarie. Vezi cum evoluează în această zi cele mai importante monede ale lumii. După ce Banca Națională a României actualizează noile informații, HUFF.ro va publica noile cotații pentru a putea urmări cursul monedei care vă interesează.

BNR publică noul curs valutar în jurul orei 13.00 și este valabil până mâine la aceeași oră. Vezi cât costă azi euro, dolarul american, lira sterlină sau francul elvețian, o serie de monede cunoscute și foarte utilizate.

Curs interbancar 9 februarie

Curs Valutar BNR valabil astăzi 9.02.2021

ValutaSimbol09.02.202108.02.202105.02.202104.02.202103.02.2021
EuroEUR4.87454.87404.87444.87424.8713
Dolarul SUAUSD4.02474.05144.07004.06394.0532
Francul elvetianCHF4.50654.49734.50814.50694.5075
Lira sterlinaGBP5.54495.54755.57205.51855.5277
gramul de aurXAU238.5330236.4315236.5089236.7750239.0585
Dolarul australianAUD3.11053.10153.09833.09823.0888
Leva bulgareascaBGN2.49232.49202.49222.49212.4906
Dolarul canadianCAD3.16313.17083.18223.17453.1695
Coroana cehaCZK0.18940.18890.18870.18800.1877
Coroana danezaDKK0.65550.65540.65550.65540.6550
Lira egipteanaEGP0.25750.25960.25940.25920.2580
100 Forinti maghiari100HUF1.35901.35981.36691.37081.3690
100 Yeni japonezi100JPY3.84713.83523.85533.86043.8575
Leul moldovenescMDL0.23150.23280.23340.23330.2338
Coroana norvegianaNOK0.47520.47500.47280.47130.4700
Zlotul polonezPLN1.08791.08601.08441.08431.0846
Rubla rusescaRUB0.05440.05440.05430.05390.0533
Coroana suedezaSEK0.48190.48240.48190.48110.4803
Lira turceascaTRY0.56680.57220.57410.57010.5679
DSTXDR5.80035.81665.83355.82565.8173

Precizăm că BNR publică cursul valutar de azi, 9 februarie, în jurul orei 13.00. Aceste valori sunt valabile 24 de ore, până când vor fi emise noile cotații.

Pe 8 februarie, euro a scăzut din nou, după ce și săptămâna trecută a avut parte de ceva scăderi. Totuși, specialiștii au încredere în moneda unică europeană și cred că va ajunge chiar și la valoarea de 5 lei.

Deși BNR sugerează un curs valutar, băncile au propriul lor curs valutar. Tu decizi la serviciile căreia apelezi pentru a beneficia de cea mai bună ofertă. Atunci când este cazul de sume de bani mari care trebuie schimbate, băncile acceptă și anumite negocieri, din care ambele părți să aibă de câștigat. Este bine de știut că astfel de înțelegeri au loc doar când vorbim de sume mari.

Aurul a fost cotat la 236,5089 lei pentru un gram, în declin faţă de preţul înregistrat joi, de 236,7750 lei.

ROBOR la 3 luni a ajuns la 1,54, în vreme ce ROBOR la 6 luni stagnează la pragul 1,63.

ROBOR vine de la Romanian Interbank Offer Rate și reprezintă rata medie a dobânzii pentru creditele în RON acordate pe piața interbancară și este stabilită de către B.N.R. Indicele ROBOR se calculează zilnic și are că referintă media aritmetică a cotațiilor de dobandă utilizate de zece bănci selectate de BNR.

Ratele de referintă ROBOR se stabilesc pentru 8 scadențe: O/N (overnight), T/N (tomorrow), 1W (1 săptămană), 1M (1 lună), 3M (3 luni), 6M (6 luni), 9M (9 luni) și 12M (12 luni). Începând cu 11 noiembrie, BNR a renunțat să mai comunice ROBOR 9M.

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *