Curs valutar BNR 24 martie 2020, decizie istorică a Băncii Naționale. Curs bănci

6 min de citit
Curs valutar BNR 24 martie 2020, decizie istorică a Băncii Naționale. Curs bănci

Curs valutar 24 martie, marti se așteaptă o nouă creștere a monedei euro în contextul crizei economice declanșată de situația de urgență și de faptul că IMM-urile nu mai au activitate. Pauza din domeniile horeca, comerțul cu amânuntul cutremură cursul valutar și astăzi BNR se așteaptă la creșteri seminificative lae principalelor valute tranzacționate în România.

Curs BNR 23 martie 2020, decizie istorică

„BNR a luat măsuri hotărâte, reducând dobânzile şi injectând lichiditate, în contextul în care şi alte bănci centrale din regiune au luat măsuri similare. Decizia BNR de a cumpăra titluri de stat din piaţa secundară va conduce probabil la o normalizare a condiţiilor din această piaţă şi va facilita finanţarea normală a bugetului public“, a declarat pentru ZF Ionuţ Dumitru, economistul-şef al Raiffeisen Bank.

Huff.ro publică cursul valutar 24 martie 2020, la ora 13:05 în acest articol. Dacă nu vezi cursul actualizat te rugăm apasă aici.

1 curs euro –  4.8445 lei

1 curs dolar – 4.4580 lei

1 curs liră sterlină – 5.2435 lei

1 curs franc elvețian – 4.5789 lei

1 gram de aur – 217.7939 lei

Curs valutar comunicat de BNR marți 24 Martie 2020
EUR 4.8445
USD 4.458
CHF 4.5789
GBP 5.2435
BGN 2.477
RUB 0.0566
ZAR 0.2538
BRL 0.8668
CNY 0.6317
INR 0.0586
100KRW 0.3596
MXN 0.1811
NZD 2.5927
RSD 0.0412
UAH 0.1609
XDR 6.0437
TRY 0.6866
XAU 230.0101
AUD 2.6521
CAD 3.0983
CZK 0.1748
DKK 0.6487
EGP 0.2825
100HUF 1.383
100JPY 4.0339
MDL 0.2523
NOK 0.4078
PLN 1.054
SEK 0.4401
AED 1.2137
HRK 0.6365
THB 0.136

Curs valutar BNR depune efortul să țină euro și dolarul în frâu

Curs valutar BNR și Bănci Comerciale 24 martie
Curs valutar BNR și Bănci Comerciale 24 martie

Banca Națională a României a declarat astăzi că pentru a ține cursul valutar în frâu este dispusă să cumpere tilturi de stat în lei pentru a asigura lichidități. Totodată, BNR a decis să reducă și rata dobânzii de politică monetară cu jumătate de punct procentual, de la 2,5% la 2%

ROBOR la 24 martie 2020

Indicele ROBOR marți

Indicele ROBOR stabilit în 24 martie 2020
3M (3 luni): 2.62%
+0.01
6M (6 luni): 2.69%
-0.01
12M (12 luni): 2.73%
-0.01

Cursul valutar din 24 martie se va afișa pentru monedel:

Dolarul australian
Leva bulgărească
Dolarul canadian
Francul elveţian
Coroana cehă
Coroana daneză
Lira egipteană
Euro
Lira sterlină
100 Forinţi maghiari
100 Yeni japonezi
Leul moldovenesc
Coroana norvegiană
Zlotul polonez
Rubla rusească
Coroana suedeză
Lira turcească
Dolarul american
Randul sud-african
Realul brazilian
Renminbi-ul chinezesc
Rupia indiană
100 Woni sud-coreeni
Peso-ul mexican
Dolarul neo-zeelandez
Dinarul sârbesc
Hryvna ucraineană
Dirhamul Emiratelor Arabe
Kuna croată
Bahtul thailandez
Gramul de aur
DST

Curs de schimb valutar bănci valabil astăzi 24.03.2020

Cursul la casele de schimb la băncile comerciale poate fi negociat dacă aveți valori mai mari de valută. Această metodă este valabilă și la băncile comerciale și la casele de schimb valutar. Iată cursul valutar de marți, 24 martie 2020, de la principalele bănci din România: Banca Transilvania, Alpha Bank, Banca Feroviară,  Banca Românească, Bank Leumi, BCR, BRD, CEC Bank, Credi Agricole, Credit europe, ING, Idea Bank, First Bank (Pireus) sau Unicredit.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
Akcenta4.83574.86484.46204.4978
Alpha Bank4.78904.95904.39664.5671
Banca Feroviara4.78004.93004.39154.5615
Banca Romaneasca4.79904.94904.41124.5912
Banca Transilvania4.78004.93004.39004.6100
Bank Leumi4.80304.90034.36554.5439
BCR4.77704.92204.38704.5670
BRD SocGen4.77404.92404.37704.5610
CEC4.81004.89004.43004.5300
Credit Agricole4.80004.89004.43004.5200
Credit Europe4.82004.90004.42004.5400
Curs valutar alte bănci comerciale
First Bank (Piraeus)4.79004.90004.41004.5200
GarantiBank4.80984.88984.43874.5216
IdeaBank4.79904.92404.42704.5670
ING4.78214.91794.39854.5597
Intesa Sanpaolo Bank4.79574.89694.43054.5277
Libra Bank4.81504.94504.42004.5700
OTP Bank4.78004.92004.39504.5650
PatriaBank4.80754.89154.42154.5495
ProCreditBank4.79004.90804.41804.5560
Raiffeisen Bank4.78734.91164.40924.5492
UniCredit4.79004.91004.39694.5763

Cum poți să obții un curs valutar preferențial / negociat mai bun?

Atât băncile comerciale cât și casele de schimb valutar negociază cursul valutar cât mai aproape de cel al BNR atât la vânzare cât și la cumpărare. Dacă ai o sumă semnificativă pe care vrei să o schimbi, trebuie să apelezi trezorăria băncii cu care ești interesat să faci tranzacția și să ceri un curs valutar negociat.  Banca Transilvania începe negocierea de la 20.000 de euro de exemplu, iar ING de la 50.000.

Casele de schimb valutar sunt ceva mai flexibile, iar negocierea se face la ghișeu. Astfel operatorul de schimb valutar trebuie întrebat înainte dacă poate oferi un curs valutar preferențial negociat. Ambele operațiuni sunt valabile atât la cumpărare cât și la vânzare.

Sursa curs valutar: BNR.

Share This Article
Follow:
Emanuel Laurențiu - redactor. Colegul nostru redactează știri în domeniile știri interne, știri externe.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *