Programul evenimentelor de 1 decembrie, cele mai importante evenimente ale lunii, dar și din anul 2018

Ultimul update: vineri 1 decembrie 2017 09:29 Data publicării: vineri 1 decembrie 2017 09:29

România implinește astăzi 99 de ani, iar cu ocazia zilei naționale autoritățile au pregătit următoarele evenimente speciale.

08:00 – Ceremonie militară și religioasă de depuneri de coroane şi jerbe de flori la Mormântul Ostaşului Necunoscut din Parcul Carol I cu o cazia Zilei Naţionale a României

11:00 – Parada militară organizată cu ocazia Zilei Naţionale a României (Piaţa Arcul de Triumf)

15:00 – Spectacol cu ocazia Zilei Naţionale a României, organizat de Primăria Sectorului 1 în parteneriat cu Ministerul Apărării Naționale (Berăria H)

18:00 – Recepţie oferită de preşedintele României cu ocazia Zilei Naţionale (Palatul Cotroceni)

19:10 – Primăria Municipiului Bucureşti dă startul Sărbatorilor de Iarnă prin aprinderea iluminatului festiv.

20:00 – Concert susținut de Michelle Guverich (Club Control)

– Concert ”Sărbătoarea Subcarpați” (Arenele Romane)

22:00 – Concert susținut de Paul van Dyk (Kristal Club, Bucuresti)

– Concert susținut de Smiley la Berăria H

Alte Evenimente

– Târgul de Crăciun Bucureşti (1 decembrie – 27 decembrie).

– CFR Călători suplimentează trenurile către Alba Iulia, Iași, Timișoara, Satu Mare, Cluj-Napoca, Galați, spre destinațiile turistice de pe Valea Prahovei, Vatra Dornei și Petroşani. (30 noiembrie – 3 decembrie)

– Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” găzduiește expoziția de fotografie „EVOLUȚIE” – istoria unui muzeu povestită în imagini (24 mai – 24 decembrie)

– Expoziția „Geta Brătescu: An Atelier of One’s Own”, la Muzeul de Arte Frumoase din Gent, Belgia (16 septembrie – 14 ianuarie)

– Expoziția „Un vis locuit/Un rêve habité” are ca temă arhitectura și cuprinde lucrări de grafică realizate de șapte artişti belgieni francofoni, printre care Pol Bury, François Schuiten, Luc Van Malderen (29 septembrie – 28 ianuarie)

– Expoziția „În lumea personajelor lui Löwendal” (Muzeul Colecțiilor de Artă, Calea Victoriei nr. 111) (14 octombrie – 31 ianuarie)

– Expoziția ”Everything in White”, semnată de artistul Theodor Moise și curatoriată de Răzvan Ion (creart – Centrul de Creație, Artă și Tradiție al Municipiului București) (2 noiembrie – 3 decembrie)

– Expoziție Róbert Köteles Solo Show (ARCUB) (9 noiembrie – 14 ianuarie)

– Expoziția „CU TENDA” (Muzeul Național al Țăranului Român, în sala Foaier) (10 noiembrie – 10 februarie)

– Târgul alternativ de Crăciun – „alt.crăciun, la ARCUB (Hanul Gabroveni) (12 noiembrie – 22 decembrie)

– A IV-a Expoziție interculturală româno-coreeană, la Muzeul de Artă din Boryeong-Si, Coreea de Sud (15 noiembrie – 15 ianuarie)
– Programul „Operas primeras”, organizat de Institutul Cervantes din Bucureşti, în colaborare cu Fundaţia Societatea Generală a Autorilor şi Editorilor, la sediul Institutului Cervantes (20 noiembrie – 11 decembrie)

– Festivalul Internaţional „Puls Literatury” („Pulsul Literaturii”) de la Łódź, în cadrul căruia va organiza o suită de evenimente dedicate literaturii române (23 noiembrie – 3 decembrie)

– Proiectele „For love of Relevance” și „Reverie” ale artiștilor Radu Rodideal și Amalia Dulhan sunt prezentate în cadrul galeriei Art Yourself Gallery (23 noiembrie – 16 ianuarie)

– Prima ediție a Festivalului de Muzică de cameră „George Enescu” de la Dublin (24 noiembrie – 2 decembrie)

– Programul „Săptămânii Diplomaţiei Europene 2017: focus clima”: – Luni, 4 decembrie 2017, de la 19.00, la Spațiul Public
European – proiecție „Planeta Terra pe traiectoria ei galactică” (Sahia, 11 min), „Terra” (regia Yann Arthus – Bertrand, 1h 37 min); – Marți, 5 decembrie 2017, de la 18.30, la Institutul francez, sala Elvire Popesco – proiecție „Bikes vs. cars” (regia Fredrik Gertten, 1h 30 min), proiecție „Terra” (regia Yann Arthus – Bertrand, 1h 37 min); de la 18.30, la Institutul Cultural Român proiecție „The Age of Consequences” (regia Jared P. Scott, 2016, 1h 20 min); – Miercuri, 6 decembrie 2017, de la 11.00, la Spațiul Public European – proiecție „Bikes vs. cars” (regia Fredrik Gertten, 1h 30 min); – Joi, 7 decembrie 2017, de la 19.00, la Spațiul Public European – proiecție Tipuri și regiuni climaterice (Sahia, 12 min); proiecție „Trashed” (regia Candida Brady, 1h 30min). (27 noiembrie – 7 decembrie)

– A XXIX-a ediție a „European Union Film Festival”, în Regatul Hașemit al Iordaniei (29 noiembrie – 2 decembrie)

– Teatrul Nottara din București găzduieşte o serie de spectacole ce vor deschide Centenarul Marii Uniri a României (29 noiembrie – 2 decembrie). (30 noiembrie – 2 decembrie, Bucureşti)

– Handbal – Campionatul Mondial de handbal feminin, Germania (1 decembrie – 17 decembrie)

– Campionatul Mondial de handbal feminin (1 decembrie – 17 decembrie, Germania)- A VII-a ediție a Festivalului „Human Rights Film Days” (Turcia: Istanbul, Ankara, Giresun și Kars) (1 decembrie – 14 decembrie)

2 decembrie ora 15:00 – Gala Campionilor Federației Române de Motociclism 2017 (Sala de Ceremonii a Centrului de Conferințe Auditorium Pallady; Bulevardul Theodor Pallady nr. 40G, sector 3)

2 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Șatra B.E.N.Z. la Arenele Romane, București

2 decembrie ora 21:00 – Concert susținut de Antract la OK Street Pub (Râmnicu Vâlcea)

2 decembrie ora 23:00 – Concert susținut de Ten Walls la Form Space Club, Cluj-Napoca

2 decembrie – 4 decembrie – Târg de Sfântul Nicolae, la Muzeul Național al Țăranului Român

3 decembrie ora 20:00 – Spectacolul artistic ”Spărgătorul de nuci” (Sala Palatului)

4 decembrie ora 19:00 – Concert susținut de Grigore Leșe – ”Așteptând Crăciunul” (Teatrul Naţional București)

4 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de KRiSPER (Club Control)

5 decembrie ora 09:30- 5 decembrie – Bursa de Valori Bucureşti organizează evenimentul „2018 Investment Radar” (sediul BVB). (Bucureşti)
5 decembrie ora 19:00 – Concert susținut de Smokie (Sala Polivalentă)

5 decembrie ora 19:30 – Concert susținut de Sólstafir & Myrkur (Quantic Club)

5 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Andra (Ateneul Român)

5 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de 2CELLOS, acompaniați de Orchestra Simfonică din Londra, condusă de dirijorul Robin Smith (Sala Palatului)

5 decembrie ora 21:30 – Concert susținut de Zdob și Zdub (Hard Rock Cafe)

6 decembrie ora 10:30- 6 decembrie – Conferința de presă „Noutăți în tratarea cancerului: imuno-oncologia pentru toți”, organizată de Bristol-Myers Squibb România. (Bucureşti)

6 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Borgore (Arenele Romane)

6 decembrie ora 21:00 – Concerte: K-gula, Psihotrop, Omu Gnom, DJ Undoo (Expirat Club)
6 decembrie – 12 decembrie – Săptămâna filmului românesc la Paris, organizată de Institutul Cultural Român de la Paris, la Cinéma Le Lincoln
7 decembrie ora 18:30 – Spectacolul artistic ”Alice în Țara Minunilor – pe gheață” (Sala Polivalentă)
7 decembrie ora 19:30 – Gala Folk „Om bun” 2017 la Sala Palatului
7 decembrie ora 19:30 – Concertul de jazz „Reimagining Migration”, la ARCUB, în cadrul proiectului „Jazz @ ARCUB – Artist in Residence”
7 decembrie ora 21:00 – Concert susținut de Amy Lives la Filarmonica Banatul din Timișoara
7 decembrie ora 21:00 – Concert susținut de trupa Omul cu Șobolani la Expirat Club, București
8 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Alternosfera la Arenele Romane
8 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Horia Brenciu la Sala Palatului
8 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Onslaught la Flying Circus, Cluj-Napoca
8 decembrie ora 23:00 – Concert susținut de Kraak & Smaak la Form Space Club, Cluj-Napoca
9 decembrie ora 19:30 – Concert susținut de Delia – ”Psihedelia” la Sala Polivalentă Craiova
9 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Bucovina la Arenele Romane
9 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Implant Pentru Refuz la Underground Pub, Iași
9 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Onslaught la Fabrica
10 decembrie ora 19:00 – Concert „Crăciun pentru toți” la Ateneul Român
10 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Implant Pentru Refuz la Clubul Țăranului Român
10 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de The Dire Straits Experience la Filarmonica Banatul din Timișoara
11 decembrie ora 20:00 – Concert Regal Vienez la Teatrul Naţional București
11 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Ștefan Hrușcă – ”Acasă de Crăciun” la Opera Națională din Timișoara
11 decembrie ora 20:00 – Concert The Dire Straits Experience la Sala Palatului, București
12 decembrie ora 12:00 – Concert ALT. Crăciun 2017 la Hanul Gabroveni
12 decembrie ora 19:30 – Concert Johann Strauss Ensemble – Best of Vienna la Sala Palatului
12 decembrie ora 20:00 – Concert The Dire Straits Experience la Sala Polivalentă Cluj-Napoca
13 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Ștefan Hrușcă – ”Acasă de Crăciun” la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
13 decembrie ora 21:00 – Concert susținut de E.M.I.L. la Expirat Club
13 decembrie – 14 decembrie – Spectacolul „Gala”, al coregrafului francez de Jérôme Bel, despre care se spune că a schimbat percepția publicului asupra dansului contemporan, are două reprezentații, la Teatrul Odeon
14 decembrie ora 19:00 – Concert Johann Strauss Ensemble – Best of Vienna la Teatrul Naţional Cluj-Napoca
14 decembrie ora 19:30 – Concert susținut de Neri Per Caso & Gabriel Cotabiță la Sala Radio
14 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Ștefan Hrușcă – ”Acasă de Crăciun” la Casa de Cultură a Sindicatelor Suceava
14 decembrie ora 21:00 – Concert susținut de CTC la Expirat Club
15 decembrie ora 19:30 – Concert susținut de Ștefan Bănică la Sala Palatului, București
15 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Marcel Pavel – ”O, ce veste minunată!” la Circ & Variete Globus, Bucuresti
15 decembrie ora 21:00 – Concert Sleep Party People la Club Control
16 decembrie ora 19:00 – Concert susținut de Macanache & The Putreds la Arenele Romane
16 decembrie ora 19:00 – Concert susținut de Traffic Strings la Sala Radio
16 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Ștefan Hrușcă – Acasă de Crăciun la Cinema Florin Piersic, Cluj-Napoca
16 decembrie ora 23:00 – Concerte: FEDER / Alex Parker / Virgin Sessions la Club Boa
17 decembrie ora 20:00 – Concert: Holograma lui Ronnie James Dio în concert la Arenele Romane
17 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Ștefan Hrușcă – Acasă de Crăciun la Sala Patria Brașov (Brașov)
18 decembrie ora 19:00 – Concert Johann Strauss Ensemble – Best of Vienna la Teatrul „Sică Alexandrescu” Brașov, Brașov
18 decembrie ora 19:30- 19 decembrie – Concert susținut de Corul Madrigal – Concert de Crăciun, la Ateneul Român
18 decembrie ora 19:30 – Concert susținut de Fuego – Scrisoare de Decembrie la Teatrul Național Marin Sorescu, Craiova
18 decembrie ora 20:00- 19 decembrie – Spectacol de Stand-Up Comedy cu Bobonete, Diță, Rait, Văncică la Sala Palatului
18 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Ștefan Hrușcă – Acasă de Crăciun la Teatrul Naţional București
19 decembrie ora 19:00 – Concert susținut de Grigore Leșe la Casa de Cultură a Sindicatelor Constanța
19 decembrie ora 19:30 – Concert susținut de Fuego – Scrisoare de Decembrie la Opera Națională din Timișoara
19 decembrie ora 20:30 – Concert susținut de Alina Manole la Clubul Țăranului Român, Bucuresti
19 decembrie ora 21:00 – Concert ”Eyedrops – Silent Night” la Expirat Club, București
19 decembrie ora 21:30 – Concert susținut de Vunk la Hard Rock Cafe
20 decembrie ora 19:30 – Concert susținut de Fuego – Scrisoare de Decembrie la Casa de Cultură a Sindicatelor Satu Mare
20 decembrie ora 21:00 – Concerte: Coma / Orkid / TBA la Expirat Club
21 decembrie ora 19:00 – Concert susținute de Tudor Gheorghe – Iarna Simfonic Aniversar la Sala Palatului
21 decembrie ora 19:30 – Concert susținute de Fuego – Scrisoare de Decembrie la Casa de Cultură a Studenților Cluj Napoca
21 decembrie ora 21:00 – Concert susținute de Jurjak la Expirat Club
22 decembrie ora 19:30 – Concert susținut de Fuego – Scrisoare de Decembrie la Casa de Cultură a Sindicatelor Oradea
23 decembrie ora 20:00 – Concert: Schöenbrunn Palace Orchestra Vienna la Sala Palatului, București
25 decembrie ora 20:00 – Concert susținut de Fuego – Scrisoare de Decembrie la Teatrul Naţional București
30 decembrie ora 19:00 – Concert Tradițional de Anul Nou la Sala Palatului, București
31 decembrie ora 18:00 – Concert de Anul Nou la Sala Thalia, Sibiu
31 decembrie ora 21:00 – Concert de Revelion 2018 la Berăria H, București
2018
30 ianuarie – 10 februarie – UEFA Futsal Euro 2018 (Slovenia)
9 februarie – 25 februarie – Jocurile Olimpice din Coreea de Sud
12 februarie – Bacalaureat – Sesiunea februarie 2018: Proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în Limba română (proba A)
14 februarie – 15 februarie – Bacalaureat – sesiunea februarie 2018: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă
16 februarie – Bacalaureat – sesiunea februarie 2018: Evaluarea competențelor digitale (proba D)
19 februarie – 20 februarie – Bacalaureat – sesiunea februarie 2018: Evaluarea competențelor digitale (proba D)
21 februarie – 22 februarie – Bacalaureat – sesiunea februarie 2018: Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională (proba C)
7 mai – Primul concert în România al trupei Foreigner ( Sala Palatului). (Bucureşti)
25 iunie – Bacalaureat – sesiunea iunie 2018: Prima probă scrisă – Limba si literatura română – Ea)
26 iunie – Bacalaureat – sesiunea iunie 2018: Proba la Limba si literatura maternă – Eb)
27 iunie – Bacalaureat – sesiunea iunie 2018: proba Ec) – proba obligatorie a profilului
28 iunie – Bacalaureat – sesiunea iunie 2018: Ultima probă scrisă – la alegere a profilului și specializării – proba Ed)
4 iulie – Bacalaureat – sesiunea iunie 2018: Afișarea primelor rezultate (până la ora 12:00), urmată de depunerea contestațiilor (orele 12:00 – 16:00)
5 iulie – 8 iulie – Bacalaureat – sesiunea iunie – iulie 2018: Soluționarea contestațiilor
9 iulie – Bacalaureat – sesiunea iunie – iulie 2018: Afișarea rezultatelor finale
20 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: limba si literatura română – proba Ea) – proba scrisă
21 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: limba si literatura maternă – proba Eb) – proba scrisă
22 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: proba obligatorie a profilului – proba Ec) – proba scrisă
23 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: proba la alegere a profilului și specializării – proba Ed) – proba scrisă
24 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
27 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
28 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
29 august – 30 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: evaluarea competențelor digitale – proba D
30 august – 31 august – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: evaluarea competențelor lingvistice într-o limba de circulație internațională -proba C
1 septembrie – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: afișarea primelor rezultate (până la ora 12:00) și depunerea contestațiilor (orele 12:00 – 16:00)
2 septembrie – 5 septembrie – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: rezolvarea contestațiilor
6 septembrie – Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2018: afișarea rezultatelor finale

Sursa: Huff.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *