VICTORIE pentru Simona Halep împotriva Irinei Begu VIDEO

Simona Halep, locul 1 WTA, și Irina Begu, locul 43 WTA, au jucat astăzi, de la ora 08:00, în semifinalele turneului de la Shenzen.

Halep s-a impus în două seturi – 6-1, 6-4 -, după un meci în care a reușit să-și impună serviciul. Irina Begu a avut un singur moment de revenire, în setul 2, însă Halep a revenit rapid.

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Irina-Camelia Begu, locul 43 WTA şi cap de serie numărul 4, calificându-se pentru a doua oară în finala turneului de la Shenzhen.

Determinată şi agresivă, Halep şi-a continuat evoluţiile de nivel ridicat în acest început de an. Ea a fost mai precisă, mai mobilă şi mai eficientă decât adversara ei.

Halep a învins-o pe Begu și merge în finala de la Shenzhen

Begu a avut momente bune în acest meci, dar a fost lipsită de constanţă, greşind uneori mingi uşoare. Cele două românce au oferit un meci cu schimburi lungi de mingi, echilibrat pe alocuri şi cu câteva puncte spectaculoase.

În primul set, Halep a obţinut break-ul la 2-1, apoi l-a repetat la 4-1, după un ghem lung de peste 12 minute, înainte de a încheia cu 6-1, după aproape 40 de minute.

STIRE INIȚIALĂ Simona Halep, locul 1 WTA, și Irina Begu, locul 43 WTA, joacă astăzi, de la ora 08:00, în semifinalele turneului de la Shenzen.

România va avea o reprezentantă în finala turneului din China, după ce Simona Halep și Irina Begu au avut un parcurs excelent la Shenzen. Până acum, Simona a trecut de Gibbs, Duan și Sabalenka, iar Irina le-a învins pe Liu, Alexandrova și Timea Babos.

Potrivit gsp.ro, cele două jucătoare s-au mai duelat de cinci ori, iar Halep a câștigat de fiecare dată. Ultimul meci a avut loc în 2016, la Wuhan, când Begu a abandonat în setul doi.

În a doua semifinală se înfruntă Maria Sharapova și Katerina Siniakova, de la ora 10:00.

Halep și Begu fac pereche la dublu la turneul de la Shenzhen. După duelul dintre ele, româncele vor face echipă, de la ora 11.30, împotriva perechii Blinkova A. / Geuer N..

LIVE TEXT:

– Irina Begu câștigă pe propriul serviciu, 5-4. Halep servește pentru meci.

– Halep salvează două mingi de break și face 5-3.

– Halep îi taie din nou avântul lui Begu, cu un break la zero. Scorul este 4-3.

– Halep servește și egalează, 3-3.

– Begu își valorifică serviciul și conduce cu 3-2.

– Irina Begu reușește primul său break și egalează, 2-2.

– Simona Halep reușește primul break din setul 2 și scorul este 2-1.

– Halep servește și face 1-1.

– Begu reușește să câștige primul game din setul 2, nu fără dificultate.

– Simona câștigă următorul game la zero și tranșează primul set, 6-1.

Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, vineri, în finala turneului WTA de la Shenzhen

– Halep face break din nou, 5-1, după un game extrem de disputat. Numărul 1 mondial servește pentru set.

– Simona Halep servește și face 4-1, deși cedează două puncte în game.

– Halep face primul break și se desprinde la 3-1.

– Halep servește bine și face 2-1.

– Begu câștigă al doilea game, pe propriul serviciu, nu fără dificultăți.

– Halep câștigă primul game, cu un singur punct cedat.