Curs valutar BNR 25 septembrie. Euro a atins un nou record

4 min de citit
Curs valutar BNR 25 septembrie. Cât a ajuns să coste euro

Banca Națională a României (BNR) emite azi, vineri, 25 septembrie, un nou curs valutar. Actualizarea datelor va avea loc în jur de ora 13:00, iar până atunci vă oferit posibilitatea de a consulta valorile celor mai importante monde ale lumii pentru a le urmări evoluția. La cursul valutar de ieri, euro, dolarul american și lira sterlină s-au bucurat de creșteri.

Euro a atins din nou un record, ajungând la 4.8750 lei.

ValutaSimbol25.09.202024.09.202023.09.202022.09.202021.09.2020
EuroEUR4.87504.87224.86414.85904.8583
Dolarul SUAUSD4.18744.18834.15294.14044.1224
Francul elvetianCHF4.51374.52074.51534.51834.5057
Lira sterlinaGBP5.33195.33095.29085.29105.2937
gramul de aurXAU251.0994249.2556252.2762253.3349255.7976
Dolarul australianAUD2.95362.94512.96142.98542.9961
Leva bulgareascaBGN2.49262.49112.48692.48432.4840
Dolarul canadianCAD3.13183.12403.11843.11013.1173
Coroana cehaCZK0.18000.18030.18080.17930.1806
Coroana danezaDKK0.65470.65460.65350.65290.6529
Lira egipteanaEGP0.26540.26540.26310.26230.2628
100 Forinti maghiari100HUF1.34301.33241.33731.34191.3385
100 Yeni japonezi100JPY3.97133.97313.95543.96043.9588
Leul moldovenescMDL0.24970.24940.24810.24740.2467
Coroana norvegianaNOK0.43770.43670.44300.44360.4479
Zlotul polonezPLN1.07151.07591.08381.07811.0844
Rubla rusescaRUB0.05410.05420.05440.05450.0540
Coroana suedezaSEK0.45840.46020.46560.46700.4670
Lira turceascaTRY0.55170.54370.54080.54130.5422
DSTXDR5.87955.87895.84805.83795.8250

Curs valutar. Euro

Euro a avut parte de creșteri semnificative în ultima perioadă, atingând valori-record de mai multe ori. Pe 9 septembrie, euro s-a ridicat la valoarea de 4.8590 lei, iar joi, 17 septembrie, moneda unică europeană a ajuns la 4.8595 lei. Pe 23 septembrie, euro 4.8641, ajungând ca joi să atingă un nou-record, de 4.8722 lei.

Dolarul american

Dolarul a crescut și el ieri, odată cu euro, ajungând la 4.1883 lei, după ce ziua anterioară costase 4.1529 lei. Luni, 21 septembrie, a costat 4.1224 lei, iar marți 4,1404 lei lei.

Lira sterlină

Lira sterlină a atins și ea valori semnificative, însă nu a reușit să ajungă la vreun record. Au existat atât creșteri, cât și scăderi. Ieri, moneda a crescut la 5.3309 lei, când miercuri costase doar 5.2908 lei. Luni a costat 5.2937 lei, iar marți a scăzut ușor, până la 5.2910 lei.

Cum se poate negocia cursul valutar la casele de schimb valutar

Cursul valutar afișat pe 25 septembrie 2020 poate fi negociat pentru cele mai cunoscute monede ale lumii în cazul în care clientul vine cu o sumă mare și de statutul său, persoană fizică sau juridică. De obicei, casele de schimb valutar practică negocierea la sume de peste 1000 de euro și oferă un curs mai bun dacă le faci o astfel de propunere, din care ambele părți au de câștigat. Când este vorba de monede mai puțin folosite, sumele sunt cu atât mai mari.

Băncile comerciale negociază cursul valutar

Și băncile comerciale negociază cursul valutar, însă doar atunci când este vorba de sume mari, de câteva zeci de mii de euro. De exemplu, poate fi vorba de cel puțin 20.000 de euro la Banca Transilvania, indiferent dacă vinzi sau cumperi sau 50.000 de euro la ING.

Share This Article
Follow:
Sunt Andreea Oprea si din aprilie fac parte din echipa HUFF. Sunt redactor pe sectiunile de actualitate si stiri de ultima ora. Am 20 de ani si sunt foarte pasionata de presa, invat alaturi de colegii mei si ma perfectionez in fiecare zi.
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *