Euro 2016. Islanda - Austria, scor final 2-1. Rezumat video

Euro 2016. Islanda – Austria, scor final 2-1. Rezumat video

Islanda – Austria a fost meciul care a consfiintit calificarea insularilor in optimi, precum si eliminarea rusinoasa a austriecilor de la Euro 2016. Islanda a inceput mai bine meciul si a deschis scorul in minutul 18 prin Bodvarrson. Dragovic are sansa egalarii pentru Austria, dar iroseste un penalty in minutul 37.

Egalitatea pe tabela de marcaj a fost restabilita de Schopf care a marcat un gol in minutul 60. Scorul final al partidei, 2-1, a fost stabilit la ultima faza a meciului, de Traustason (90+4).

In urma acestui rezultat, Islanda termina pe locul 2  cu 5 puncte, la egalitate cu Ungaria, dar cu un golaveraj mai slab, si se califica in optimi. Austria merge acasa, iar Portugalia se califica de pe locul al treilea, dupa ce a inregistrat trei remize in aceasta grupa.

Echipe de start

Islanda (4-4-2): Halldorsson – Saevarsson, Arnason, Sigurdsson, Skulason – Gudmundsson, Gunnarsson, Sigurdsson, Bjarnason – Bodvarsson, Sigthorsson

Antrenori: Lars Lagerback și H. Hallgrimsson

Rezerve: Hauksson, Hermannsson, Ingason, Kristinsson, Jonsson, Sigurjonsson, Bjarnason, Magnusson, Hallfredsson, Traustason, Gudjohnsen

Austria (4-2-3-1): Almer – Dragovic, Prodl, Hinteregger, Fuchs – Ilsanker, Baumgartlinger – Klein, Alaba, Arnautovic – Sabitzer

Antrenor: Marcel Koller

Rezerve: Garics, Okotie, Junuzovic, Harnik, Lindner, Suttner, Wimmer, Schopf, Hinterseer, Janko, Jantscher, Ozcan