JO 2016. Olimpiada de la RIO a inceput! FOTO si VIDEO de la ceremonia de deschidere

06.08.2016
JO 2016. Olimpiada de la RIO a inceput! FOTO si VIDEO de la ceremonia de deschidere

Ceremonia de deschidere a JO 2016 a inceput in jurul orei o2.00 (ora Romaniei), iar delegatia Romaniei a defilat de la ora 04.24, in frunte cu Catalina Ponor, portdrapelul tarii noastre.

Flacara olimpica a fost aprinsa de Vanderlei de Lima, medaliat cu bronz in proba de maraton la Olimpiada din Atena (2004). Fostul tenismen Gustavo Kuerten a fost cel care a dus torta olimpica in interiorul stadionului Maracana.

La festivitatea oficiala de deschidere a JO 2016 a fost tras si un semnal de alarma in ceea ce priveste incalzirea gloabala: toate cele cinci cercuri olimpice si-au schimbat culorile clasice in culoarea verde. Lumea a fost incurajata sa planteze copaci, in dauna distrugerii naturii.

Kenyanul Kipchoge Keino, dublu campion olimpic la semi-fond, a devenit, cu ocazia ceremoniei de deschidere a Jocurilor, primul castigator al premiului „Laurii Olimpici”.

Dupa ce defilarea sportivilor s-a incheiat, presedintele Comitetului de organizare RIO 2016, Carlos Nuzman a facut o scurta declaratie: „Ma adresez intregii planete, celor cinci continente, bine ați venit la Rio, Orasul Olimpic. Visul Olimpic este acum Realitate Olimpica. Cel mai frumos loc din lume e aici si acum. Brazilia primeste lumea cu brațele deschise.”

Citeste si: Program sportivi romani la Olimpiada de la Rio. Cine concureaza in prima zi

Citeste si: RIO 2016. Cine transmite Olimpiada LIVE la TV

JO 2016. Ordinea intrarii in arena a tarilor si portdrapelurile lor la RIO 2016

1. Grecia—Sofia Bekatorou (feminin/sailing)
2. Afganistan — Mohammad Tawfiq Bakhshi (masculin/judo)
3. Africa de Sud — Wayde van Niekerk (masculin/atletism)
4. Albania — Luiza Gega (feminin/atletism)
5. Germania — Timo Boll (masculin/tenis de masa)
6. Andorra — Laura Salles Lopez (feminin/judo)
7. Angola—Luisa Kiala (feminin/handbal)
8. Antigua si Barbuda — Daniel Bailey (masculin/atletism)
9. Arabia Saudita — Sulaiman Hamad (masculin/judo)
10. Algeria — Sonia Asselah (feminin/judo)
11. Argentina — Luis Scola (masculin/baschet)
12. Armenia — Vahan Mhitarian (masculin/inot)
13. Aruba — Nicole van der Velden (feminin/sailing)
14. Sportivi olimpici independențivoluntar
15. Australia — Anna Meares (feminin/ciclism)
16. Austria — Jia Liu (feminin/tenis de masa)
17. Azerbaidjan — Teimur Mamadov (masculin/box)
18. Bahamas — Shaune Miller (feminin/atletism)
19. Bangladesh — Mohammad Rahman (masculin/golf)
20. Barbados — Ramon Gittens (masculin/atletism)
21. Bahrain — Farhan Farhan (masculin/inot)
22. Belarus — Vasil Kirienka (masculin/ciclism)
23. Belgia — Olivia Borlee (feminin/atletism)
24. Belize — Brandon Jones (masculin/atletism)
25. Benin—Geoffrey Afiss Yemi Apithy (masculin/scrima)
26. Bermuda — Tyrone Smith (masculin/atletism)
27. Bolivia — Angela Castro (feminin/atletism)
28. Bosnia-Herțegovina — Amel Tuka (masculin/atletism)
29. Botswana — Nijel Amos (masculin/atletism)
30. Brunei Darussalam — Mohammad Fakhri Ismail (masculin/atletism)
31. Bulgaria — Ivet Lalova-Collio (feminin/atletism)
32. Burkina Faso — Rachid Sidibe (masculin/judo)
33. Burundi — Olivier Irabaruta (masculin/atletism)
34. Bhutan — Karma Karma (feminin/tir cu arcul)
35. Insulele Capului Verde — Maria Andrade (feminin/taekwondo)
36. Camerun — Dieudonne Wilfred Seyi Ntsengue (masculin/box)
37. Cambodgia — Seavmey Sorn (feminin/taekwondo)
38. Canada — Rosannagh MacLennan (feminin/gimnastica artistica)
39. Qatar—Seicul Ali Al-Thani (masculin/echitație)
40. Kazahstan — Ruslan Japarov (masculin/taekwondo)
41. Insulele Cayman — Forbes Ronald (masculin/atletism)
42. Republica Centrafricana — Chloe Marie Helene Savourel (feminin/atletism)
43. Ciad — Ali Taher Bibiro (feminin/atletism)
44. Chile — Erika Olivera (feminin/atletism)
45. China — Lei Sheng (masculin/scrima)
46. Cipru — Pavlos Kontides (masculin/sailing)
47. Columbia — Yuri Alvear Orjuela (feminin/judo)
48. Insulele Comore — Mohamed Andhumdine Nazlati (feminin/inot)
49. Congo — Franck Elemba (masculin/atletism)
50. RD Congo — Rosa Kelekv Lukusa (feminin/taekwondo)
51. Insulele Cook — Ella Nichollas (feminin/kaiac-canoe)
52. Coreea de Sud — Gu Bongil (masculin/scrima)
53. Côte d’Ivoire — Murielle Ahoure (feminin/atletism)
54. Costa Rica — Nery Brenes (masculin/atletism)
55. Croația — Josip Pavic (masculin/polo pe apa)
56. Cuba — Mijain Nunez Lopez (masculin/lupte)
57. Danemarca — Caroline Wozniacki (feminin/tenis)
58. Djibouti — Abdi Waiss Mouhyadin (masculin/atletism)
59. Dominica — Yordanys Duranona (masculin/atletism)
60. Republica Dominicana — Luguelin Santos (masculin/atletism)
61. Egipt — Ahmad Elahmar (masculin/handbal)
62. El Salvador — Lilian Castro (feminin/tir)
63. Emiratele Arabe Unite — Nada Albedwawi (feminin/inot)
64. Ecuador — Estefania Garcia (feminin/judo)
65. Eritreea — voluntar
66. Slovacia — Danka Bartekova (feminin/tir)
67. Slovenia — Vasilij Zbogar (masculin/sailing)
68. Spania — Rafael Nadal (masculin/tenis)
69. Micronezia — Jennifer Chieng (feminin/box)
70. SUA — Michael Phelps (masculin/inot)
71. Estonia — Karl-Martin Rammo (masculin/sailing)
72. Etiopia — Gebremaryam Grmay (masculin/ciclism)
73. Macedonia — Anastasia Bogdanovski (feminin/inot)
74. Fiji — Osea Kolinisau (masculin/rugby)
75. Filipine — Ian Lariba (feminin/tenis de masa)
76. Finlanda — Tuuli Petaja (feminin/sailing)
77. Franța — Teddy Riner (masculin/judo)
78. Gabon — Anthony Mylann Obame (masculin/taekwondo)
79. Gambia — Gina Bass (feminin/atletism)
80. Ghana — Joshoa Ekirikubinza (masculin/inot)
81. Georgia — Avtandili Cirikisvili (masculin/judo)
82. Marea Britanie — Andy Murray (masculin/tenis)
83. Grenada — Kirani James (masculin/atletism)
84. Guam — Benjamin Schulte (masculin/inot)
85. Guatemala — Ana Sofia Gomez (feminin/gimnastica artistica)
86. Guyana — Hannibal Gaskin (masculin/inot)
87. Guineea — Mamadama Bongoura (feminin/judo)
88. Guineea Ecuatoriala — Reina-Flor Okori (feminin/atletism)
89. Guineea-Bissau — Augusto Midana (masculin/lupte)
90. Haiti — Asnage Castelly (masculin/lupte)
91. Honduras — Rolando Palacios (masculin/atletism)
92. Hong Kong — Stephanie Au (feminin/inot)
93. Ungaria — Aron Szilagyi (masculin/scrima)
94. Yemen — Zeyad Mater (masculin/atletism)
95. India — Abhinav Bindra (masculin/tir)
96. Indonezia — Maria Londa (feminin/atletism)
97. Iran — Zahra Nemati (feminin/tir cu arcul)
98. Irak — Waheed Abdulridha Waheed Karaawi (masculin/box)
99. Irlanda — Patrick Barnes (masculin/box)
100. Islanda — Thormodur Jonsson (masculin/judo)
101. Israel — Neta Rivkin (feminin/gimnastica rtimica)
102. Italia — Federica Pellegrini (feminin/inot)
103. Jamaica — Shelly-Ann Fraser-Pryce (feminin/atletism)
104. Japonia — Kiesuke Ushiro (masculin/atletism)
105. Iordania — Hussein Iashaish (masculin/box)
106. Kiribati — David Katoatau (masculin/haltere)
107. Kosovo — Majlinda Kelmendi (feminin/judo)
108. Laos — Xaysa Anousone (masculin/atletism)
109. Lesotho — Mosito Lehata (masculin/atletism)
110. Letonia — Maris Strombergs (masculin/ciclism)
111. Liban — Nacif Elias (masculin/judo)
112. Liberia — Emmanuel Matadi (masculin/atletism)
113. Libia — Mohamed Fuad Hrezi (masculin/atletism)
114. Liechtenstein — Julia Hassler (feminin/inot)
115. Lituania — Gintare Scheidt (feminin/sailing)
116. Luxemburg — Gilles Muller (masculin/tenis)
117. Madagascar — Eliaane Saholinirina (feminin/atlerism)
118. Malaysia — Lee Chong Wei (masculin/badminton)
119. Malawi — Kefasi Chitsala (masculin/atletism)
120. Maldive — Aminath Shajan (feminin/inot)
121. Mali — Djenebou Dante (feminin/atletism)
122. Malta — Andrew Chetcuti (masculin/inot)
123. Insulele Marshall — Mathlynn Sasser (feminin/haltere)
124. Maroc — Abdelkebir Ouaddar (masculin/echitație)
125. Mauritius—Kate Foo Kune (feminin/badminton)
126. Mauritania — Jidou El Moctar (masculin/atletism)
127. Mexic — Daniela Campuzano (feminin/ciclism)
128. Mozambic — Joaquim Lobo (masculin/kaiac-canoe)
129. Republica Moldova — Nicolai Ceban (masculin/lupte)
130. Monaco — Brice Etes (masculin/atletism)
131. Mongolia — Temuulen Battulga (masculin/judo)
132. Muntenegru — Bojana Popovic (feminin/handbal)
133. Myanmar — Naing Soe Yan (masculin/judo)
134. Namibia — Jonas Junias Jonas (masculin/box)
135. Nauru — Elson Brechtefeld (masculin/haltere)
136. Nepal — Phupu Lamu Khatri (feminin/judo)
137. Nicaragua — Rafael Antonio Lacayo Paladino (masculin/tir)
138. Niger — Abdoulrazak Issoufou Alfaga (masculin/taekwondo)
139. Nigeria — Olufunke Oshonaike (feminin/tenis de masa)
140. Norvegia — Ole Kristian Bryhn (masculin/tir)
141. Noua Zeelanda — Peter Burling (masculin/sailing)
142. Oman — Hamed Al Khatri (masculin/tir)
143. Olanda — Jeroen Dubbeldam (masculin/echitație)
144. Palau — Florian Skilang Temengil (masculin/lupte)
145. Palestina — Mayada Al-Sayed (feminin/atletism)
146. Panama — Alonso Edward (masculin/atletism)
147. Papua Noua Guinee — Ryan Pini (masculin/inot)
148. Pakistan — Ghulam Mustafa Bashir (masculin/tir)
149. Paraguay — Julieta Granada (feminin/golf)
150. Peru — Francisco Boza (masculin/tir)
151. Polonia — Karol Bielecki (masculin/handbal)
152. Porto Rico — Jamie Yusept Espinal (masculin/lupte)
153. Portugalia — Joao Rodrigues (masculin/sailing)
154. Kenya — Shehzana Anwar (feminin/tir cu arcul)
155. Kirgizstan — Uulu Erkin Adilbek (masculin/box)
156. RPD Coreeana — Choe JonWi (masculin/haltere)
157. Romania — Catalina Ponor (feminin/gimnastica artistica)
158. Rwanda — Adrien Niyonshuti (masculin/ciclism)
159. Rusia — Serghei Tetiuhin (masculin/volei)
160. Insulele Solomon — Jenly Wini (feminin/haltere)
161. Samoa — Mary Opeloge (feminin/haltere)
162. Samoa Americana — Tanumafili Malietoa Jungblut (masculin/haltere)
163. San Marino — Arianna Perilli (feminin/tir)
164. Santa Lucia — Levern Spencer (feminin/atletism)
165. Saint Kitts & Nevis — Antoine Adams (masculin/atletism)
166. Sao Tome & Principe — Buly Conceicao Triste (masculin/kaiac-canoe)
167. St Vincent & Grenadines — Kineke Alexander (feminin/atletism)
168. Seychelles — Rodney Govinden (masculin/sailing)
169. Senegal — Isabelle Sambou (feminin/lupte)
170. Sierra Leone — Bunturabie Jalloh (feminin/inot)
171. Serbia — Ivana Andusic Maksimovic (feminin/tir)
172. Singapore — Zi Liang Derek Wong (masculin/badminton)
173. Siria—Majd Eddin Ghazal (masculin/atletism)
174. Somalia — Mohamed Mohamed (masculin/atletism)
175. Sri Lanka — Indrajith Cooray (feminin/atletism)
176. Swaziland — Sibusiso Matsemnjwa (masculin/atletism)
177. Sudan — Abdalla Yousif (masculin/atletism)
178. Sudan de Sud — Guor Marial (masculin/atletism)
179. Suedia — Therese Alshammar (feminin/inot)
180. Elveția — Giulia Steingruber (feminin/gimnastica artistica)
181 Surinam — Soren Opti (masculin/badminton)
182. Tadjikistan — Dilshod Nazarov (masculin/atletism)
183. Thailanda — Ratchanok Intanon (feminin/badminton)
184. Taiwan — Isheau Wong (feminin/echitație)
185. Tanzania — Andrew Thomas Mlugu (masculin/judo)
186. Cehia — Lukas Krpalek (masculin/Judo)
187. Timorul de Est — Francelina Cabral (feminin/ciclism)
188. Togo — Adzo Rebecca Krossi (feminin/inot)
189. Tonga — Pita Nikolas Aufatofua (masculin/taekwondo)
190. Trinidad & Tobago — Kenshorn Walcott (masculin/atletism)
191. Tunisia — Oussama Mellouli (masculin/inot)
192. Turkmenistan — Merdan Ataev (masculin/inot)
193. Turcia — Riza Kaayald (masculin/lupte)
194. Tuvalu — Etimoni Timuani (masculin/atletism)
195. Ucraina — Nikola Milcev (masculin/tir)
196. Uganda — Joshua E. Tibatemwa (masculin/inot)
197. Uruguay — Dolores Moreira Fraschini (feminin/sailing)
198. Uzbekistan — Bahopir Jalolov (masculin/box)
199. Vanuatu — Yoshua Shing (masculin/tenis de masa)
200. Venezuela — Ruben Limardo Gascon (masculin/scrima)
201. Vietnam — Vu Thanh An (masculin/scrima)
202. Insulele Virgine Americane — Cy Thompson (masculin/sailing)
203. Insulele Virgine Britanice — Ashley Kelly (feminin/atletism)
204. Zambia — Mathews Punza (masculin/judo)
205. Zimbabwe — Kirsty Coventry (feminin/inot)
206. Echipa olimpica a refugiaților—Rose Lokonyen Nathike (feminin/atletism)
207. Brazilia — Yane Marques (feminin/pentatlon modern)

romaniajo
Romania la Olimpiada de la Rio

 

olimpiada romania

germania

rio

sua