Polonia - Senegal, scor și video - Live online streaming TVR - CM 2018

Sport

Polonia – Senegal, scor final 1-2 Rezumat Video – Rezultat la CM 2018

Polonia Senegal Scor final 1-2. Fosta adversară din preliminarii a României a început cu stângul CM 2018 cu un meci la Moscova, disputat în compania Senegalului.

Două gafe în defensiva poloneză au dus la pierderea acestui meci, în care vedeta Robert Lewandovski nu a ieșit la rampă.

Vezi mai jos rezumatul meciului.

Final: Rezultat Polonia vs Senegal: 1-2. Africanii au un debut fericit la Cupa Mondială! Polonia a făcut un meci slab.

Minutul 86: Gol Polonia! Krychowiak marchează cu capul! Se anunță un final încins!

Minutul 82: Rybus șutează în brațele portarului senegalez, după o fază făcută de Lewandovski.

Minutul 74: A intrat Kownacki  în locul lui Milik (Polonia). La senegalezi, Konate l-a înlocuit pe Niang.

Minutul 70: Ocazie Polonia! Arkadiusz Milik  a preluat mingea în interiorul careului şi a șutat frumos din prima, dar mingea trece cu câţiva centimetri pe lângă bara din partea dreaptă.

Minutul 61: Polonezii au protestat după primirea celui de-al doilea gol. Niang era la margine, după ce părăsise suprafața de joc, accidentat. Arbitrul i-a făcut semn să intre chiar când Senegal declanșase contraatacul. Scăpat din vedere de apărarea poloneză, fotbalistul african a profitat și de gafa portarului și a dublat avantajul echipei sale.

Între timp, N`Doye l-a înlocuit pe Diouf.

Minutul 60: Gol Senegal! Gol Niang! Gafă de proporții a lui Wojciech Szczesny, care iese neinspirat și este depășit de fotbalistul african, care marchează apoi în poarta goală!

Minutul 51: Ocazie Polonia! Lewandovski șutează bine din lovitură liberă, dar  Khadim N’Diaye reușește să blocheze mingea care se ducea spre vinclu.

Update: A început repriza a doua. La pauză, la polonezi a ieșit Blaszczykowski și a intrat Bednarek.

Pauză: Senegalezii intră la cabine cu avantaj, după autogolul lui Cionek, la capătul unei prime reprize slabe, cu multe pase greșite, faulturi și mingi trimise la întâmplare.

Minutul 38: Gol Senegal! Autogol Cionek, care deviază nefericit în proprie poartă un șut al lui Gueye. Senegalezii deschid scorul la primul șut pe poartă din acest meci. Polonia vs Senegal, scor 0-1.

Minutul 30: Am avut parte până acum de un joc destul de slab, presărat cu multe greșeli de ambele părți. Cele două formații arată puțină luciditate pe faza ofensivă, iar din acest moment ocaziile importante întârzie să apară.

Fanii polonezi sunt însă la înălțime și domină fundalul sonor.

Minutul 20: Grosicki reia spectaculos cu capul după un șut ratat al unui mijlocaș polonez, dar mingea trece peste poartă.

Minutul 18: Niang este servit aproape perfect, intră în careu, dar execuția este foarte slabă și mingea trece mult pe lângă poartă.

Minutul 12: Kryczowiak primește primul cartonaș galben al partidei, pentru un fault dur.

Min. 5: Un început de meci destul de echilibrat, în care ambele echipe par să joace deschis și caută marcarea primului gol. Nu am avut ocazii importante până acum.

Update: Partida Polonia vs Senegal a început. Lovitura de start a aparținut africanilor

Polonia nu a mai jucat la un Campionat Mondial din anul 2006. La ultimele două participări la Cupa Mondială, polonezii nu au reușit să iasă din grupe. Cele mai bune performanțe ale leșilor au avut loc la mondialele din 1982 și 1972, când au încheiat pe locul al treilea.

De cealaltă parte, Senegalul este pentrui a doua oară la un CM. În 2002, africanii au fost printre surprizele turneului, ajungând la debut în sferturile de finală ale competiției și învingând și campioana mondială Franța.

Senegal nu are în lot niciun fotbalist din campionatul intern, iar portarul Khadim Ndiaye (Guineea) este singurul component al selecționatei care joacă pe continentul african.

Cele două formații se află la primul meci direct. Va fi o confruntare în care ochii sunt ațintiți asupra lui Robert Lewandovski și Sadio Mane, cele două vedete ale echipelor, atacanții lui Bayern Munchen, respectiv Liverpool.

Lot Polonia la CM 2018

Portari:

Bartosz Bialkowski (Ipswich), Lukasz Fabianski (Swansea City), Wojciech Szczesny (Juventus).

Fundaşi:

Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Thiago Cionek (SPAL), Kamil Glik (Monaco), Artur Jedrzejczyk (Legia Varşovia), Michal Pazdan (Legia Varşovia), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund).

Mijlocaşi:

Jakub Blaszczykowski (Wolfsburg), Jacek Goralski (Ludogorets Razgrad), Kamil Grosicki (Hull City), Grzegorz Krychowiak (Paris St-Germain), Rafal Kurzawa (Gornik Zabrze), Karol Linetty (Sampdoria), Slawomir Peszko (Lechnia Gdansk), Maciej Rybus (Lokomotiv Moscova), Piotr Zielinski (Napoli).

Atacanţi:

Dawid Kownacki (Sampdoria), Robert Lewandowski (Bayern Munchen), Arkadiusz Milik (Napoli), Lukasz Teodorczyk (Anderlecht).

Lot Senegal la CM 2018

Portari:

Khadim Ndiaye (Horoya AC), Abdoulaye Diallo (Rennes), Alfred Gomis (Torino)

Fundaşi:

Kara Mbodji (Anderlecht), Kalidou Koulibaly (Napoli), Moussa Wague (Eupen), Saliou Ciss (Angers), Youssouf Sabaly (Bordeaux), Lamine Gassama (Alanyaspor), Armand Traore (Nottingham Forest), Salif Sane (Hannover 96)

Mijlocaşi:

Pape Alioune Ndiaye (Stoke), Idrissa Gueye (Everton), Cheikhou Kouyate (West Ham), Cheikh N’Doye (Birmingham)

Atacanţi:

Sadio Mane (Liverpool), Diao Balde Keita (Monaco), Ismaila Sarr (Rennes), Diafra Sakho (Rennes), Moussa Konate (Amiens), Mame Biram Diouf (Stoke), Mbaye Niang (AC Milan)

Polonia Senegal Scor Live: Echipe probabile de start

Lewandovski și Mane sunt anunțați titulari! Vezi mai jos echipele de start.

Arbitru: Nawaf Shukralla (Bahrain); arbitri asistenţi: Yaser Tulefat (Bahrain), Taleb Al Marri (Qatar); arbitru de rezervă: Abdulrahman Al Jassim (Qatar)

Arbitru video: Artur Dias (Portugalia); arbitri asistenţi video: Hernan Maidana (Argentina), Tiago Bruno Lopes Martins (Portugalia), Wilton Sampaio (Brazilia)

Meciul dintre Polonia și Senegal este televizat de TVR 1 și TVR HD de la ora 18.00. Partida poate fi urmărită live streaming online pe tvrplus.ro.

Huff.ro vă ține la curent cu scorul partidei și vă oferă cele mai importante faze în format video.

Vezi și: Columbia – Japonia, scor final 1-2 – Rezumat video meci Grupa H a CM 2018