Rezultate CM 2018 și clasament după prima etapă a grupelor

Rezultate CM 2018. Prima etapă a grupelor CM 2018 a adus câteva rezultate surprinzătoare, semn că ne așteaptă un Campionat Mondial plin de surprize.

Rusia a reușit scorul primei etape, chiar în meciul de deschidere, câștigând fără emoții, scor 5-0, cu Arabia Saudită. Tot în aceeași grupă, Uruguay a câștigat în prelungiri cu Egipt, la care Salah nu a jucat.

Portugalia și Spania au remizat, scor 3-3 în cel mai spectaculos meci de până acum. Ronaldo a marcat 3 goluri și este momentan golgheterul competiției. Marocanii și-au dat autogol în ultimul minut și au pierdut meciul cu Iran.

Tot de un autogol a avut nevoie și Franța pentru a câștiga meciul cu Australia, care a dat o replică bună cocoșilor galici. Deși a dominat Danemarca și a ratat și un penalty, Peru s-a văzut învinsă de trupa lui Erikssen.

Argentina a făcut doar egal cu Islanda, într-un meci în care Messi a ratat o lovitură la 11 metri, iar Croația a trecut fără mari emoții de Nigeria.

Campioana en-titre Germania a jucat prost cu Mexic, fiind învinsă la limită, scor 1-0, în cea mai mare surpriză de până acum. Suedia s-a impus grație unui penalty în meciul cu Coreea de Sud.

Favorita Brazilia a remizat cu Elveția, la capătul unui meci în care vedetele Selecao nu au strălucit. Serbia a revenit cu o victorie la un CM, în fața echipei din Costa Rica.

Belgia nu a avut emoții cu Panama, iar Anglia a reușit o victorie în prelungiri cu Tunisia.

Favoritele grupei H, Polonia și Columbia, au pierdut cu scor simetric meciurile cu Senegal și Japonia.