România - Muntenegru scor live, 7 septembrie - Liga Naţiunilor

România – Muntenegru scor final 0-0 Rezumat video – Liga Naţiunilor

România Muntenegru scor final  0-0. România a făcut doar egal cu Muntenegru, la capătul unui meci slab, terminat de elevii lui Contra în superioritate numerică.

Pentru tricolori urmează luni meciul din deplasare cu Serbia. Sârbii au învins azi Lituania în deplasare cu 1-0.

FINAL: România termină la egalitate cu Muntenegru, la capătul unei partide slabe. Singura veste bună a serii rămâne victoria echipei U-21, scor 2-1 în deplasare cu Portugalia.

Tricolorii ajung la al treilea meci fără victorie în faţa Muntenegrului.

Minutul 90+5: Şut puternic al lui Anton din marginea careului, mingea trece peste poartă.

Minutul 90+3: Tătăruşanu aproape de o eroare uriaşă! Portarul nostru reuşeşte să degajeze cu mari emoţii.

Minutul 85: Paul Anton este avertizat pentru un fault la jumătatea terenului.

Minutul 81: Schimbare la oaspeti, Fatos Beciraj îl inlocuiește pe Aleksandar Boljevic.

Minutul 80: Budescu a încercat un lob de la jumătatea terenului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

Minutul 77: Muntenegru rămâne în 10! Mugosa face un fault la Bălaşa şi vede al doilea cartonaş galben!

Minutul 74: Nicolae Stanciu prinde un șut de la distanţă, dar ratează ținta. Nebojsa Kosovic intră în locul lui Aleksandar Scekic.

Minutul 72: Pintilii s-a accidentat şi a fost înlocuit de Paul Anton. Contra a epuizat toate schimbările.

Update: S-a terminat meciul din Portugalia, România a învins cu 2-1 într-un meci din preliminariile Euro 2019 U-21. Tricolorii au terminat meciul în 9 oameni, după ce Ivan şi Nedelcearu au fost eliminaţi. Portarul Radu a apărat un penalty în minutul 90+9!

Minutul 70: Pintilii vede şi el cartonaşul galben.

Minutul 67: Mitriţă a ieşit şi Budescu a intrat în locul lui.

Minutul 63: Keșeru, la prima bară, reia cu capul, destul de moale, peste poartă.

Minutul 47: Zarko Tomasevic (Muntenegru) ia cartonaș galben.

Minutul 46: Ocazie România. Portarul muntenegrean intervine la un şut din 9 metri al lui Keşeru.

Update: A început repriza a doua.

Pauză: Scorul este 0-0 la pauză, după o primă repriză cu fotbal modest. Veşti bune vin, însă, din Portugalia, unde România U-21 conduce echipa lusitană cu scorul de 2.0, în minutul 60.

Ivan şi Cicâldău au marcat golurile tricolorilor mici.

Minutul 41: Cartonaș galben pentru Aleksandar Boljevic.

Miutul 38: Mugosa vede un cartonaş galben pentru un fault dur. La faza următoare,, Mitriţă trimite un şut de la peste 20 de metri, puţin peste poartă.

Minutul 35: Keşeru a trimis cu capul peste poartă, după un corner bătut de Stanciu.

Minutul 31: Chiricheş s-a accidentat şi a fost înlocuit de Bălaşa, jucătorul FCSB-ului.

Minutul 28: Tătăruşanu iese bine la o minge trimisă în careu de Ivanic şi reţine înainte ca balonul să ajungă la Mugosa.

Minutul 26: Ocazie România! Chiricheş primeşte în 9 metri o pasă de la Maxim dar ratează incredibil şi trimite pe lângă poartă din poziţie ideală.

Minutul 21: Chiricheş loveşte defectuos o minge venită din corner, iar balonul se duce pe lângă poartă, fără pericol pentru portarul advers.

Minutul 15: Stanciu încearcă un şut de la distanţă, dar mingea nu prinde cadrul porţii.

Minutul 8: Faza controversată în careul României. Muntenegru a cerut penalty la un duel între Săpunaru şi Boljevic, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Tricolorii au dificultăţi la construcţie în acest început de meci.

Minutul 1: Ivanic a tras un şut din marginea careului, dar Tătăruşanu a reţinut fără probleme.

Update: Meciul a început, cu lovitura de start a muntenegrenilor. Reamintim că partida de la Ploieşti se joacă fără spectatori, ca urmare a unei suspendări primite în urma incidentelor de la partida cu Grecia din preliminariile CE 2016.

Ştire iniţială

Nu avem amintiri prea frumoase cu Muntenegru. Foştii iugoslavi ne-au fost adversari şi în preliminariile CM 2018 şi au contribuit decisiv la plecarea selecţionerului Christoph Daum.

România a făcut egal la Cluj cu Muntenegru, scor 1-1, într-un meci în care Stanciu a ratat un penalty în ultimul minut. La meciul retur, muntenegrenii au învins cu 1-0, spulberând orice şansă a tricolorilor de a merge la CM 2018.

Acum, Jovetic, marcatorul golurilor din meciurile cu România şi vedeta echipei, nu va juca, fiind accidentat.

Selecţionata noastră va juca, însă, cu porţile închise partida de la Ploieşti, ca urmare a unei sancţiuni dictate de UEFA pentru incidente de la un meci cu Grecia.

Cosmin Contra încrezător înainte de meciul cu Muntenegru

Selecţionerul Cosmin Contra a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că este încrezător că echipa naţională de fotbal a României va arăta altfel în partida de vineri cu Muntenegru în comparaţie cu meciul din urmă cu doi ani,

„E important cum vom începe, dar sunt încrezător pentru că băieţii s-au pregătit foarte bine în această săptămână. Sunt concentraţi şi conştienţi de faptul că trebuie să începem bine Liga Naţiunilor.

Sper ca mâine să ne prezentăm la fel ca la ultimele jocuri de verificare. Nicio campanie nu seamănă cu alta, ce a fost acum doi ani în preliminariile Cupei Mondiale a trecut.

Acum urmează o altfel de campanie şi cred eu că s-a văzut un pic schimbarea în bine în jocul echipei naţionalei.

Aşa că sunt încrezător că putem arăta altfel la ora jocului cu Muntenegru de vineri decât am arătat acum doi ani.

Mâine veţi vedea o echipă naţională care îşi doreşte să câştige fiecare meci, o echipă cu atitudine bună când nu are mingea, o echipă care va ataca şi va încerca să pună în dificultate adversarul, o echipă care va încerca să nu ofere adversarilor oportunităţi de a înscrie.

Bineînţeles că jucând acasă, ei ne vor lăsa să atacăm, iar noi vom încerca să producem ocazii şi să marcăm. Orice victorie, chiar şi cu 1-0, este importantă. Începând cu o victorie, altul poate fi parcursul nostru în grupă”, a spus Contra.

Selecţionerul Muntenegrului, nemulţumit de Liga Naţiunilor

Selecţionerul reprezentativei de fotbal a Muntenegrului, Ljubisa Tumbakovic, nu este încântat de Liga Naţiunilor,

Tumbakovic nu este mulţumit de sistemul de desfăşurare a competiţiei.

„Liga Naţiunilor a fost foarte interesantă la început, fiindcă urma să întâlnim echipe cu calităţi asemănătoare pentru competiţia cea mare, dar lucrurile nu stau aşa. Este un pilot proiect care este mai important pentru UEFA decât pentru noi. Din cele 15 echipe din Seria C, doar una merge în finală”, a declarat tehnicianul.

Competiţia este menită să înlocuiască meciurile amicale lipsite de popularitate şi se va desfăşura conform unui sistem complicat, cu promovare şi retrogradare.

Cele mai bune patru echipe din fiecare serie valorică vor intra într-un baraj de calificare la EURO 2020, dacă nu vor reuşi acest lucru în urma preliminariilor Campionatului European, în martie 2020, pentru fiecare serie fiind disponibil un loc.

România Muntenegru scor: Echipe de start

România: Tătarușanu – Benzar, Săpunaru, Chiricheș, Bancu – Pintilii, Stanciu – Chipciu, Maxim, Mitriță – Keșeru

Muntenegru: Petkovic – Stojkovic, Savic, Simic, Radunovic – Vukcevic, Kosovic – Boljevic, Ivanic, Jovovoic – Mugosa

Meciul este arbitrat de o brigadă din Slovacia, care îl are la centru pe Ivan Kruzliak.

Partida începe la ora 21.45 şi este televizată de Pro TV.

Huff.ro vă ţine la curent cu scorul live al partidei şi vă oferă şi rezumatul video.

DIn grupa României mai fac parte Serbia şi Lituania.