Uruguay - Rusia, scor live online - Grupa A CM 2018

Uruguay – Rusia, scor final 3-0 Rezumat video online – Grupa A CM 2018

Uruguay Rusia scor final 3-0. Echipa lui Suarez şi Cavani a învins clar Rusia, provocând prima înfrângere a ţării gazdă la acest turneu final.

Suarez a deschis scorul în minutul 30, Cheryshev a înscris nefericit în proprie poartă în minutul 23, iar în minutul 90, Cavani a reuşit să ducă scorul la 3-0. Smolniko (Rusia) a fost eliminat în minutul 36.

Uruguay va juca în optimi cu locul 2 din grupa B, (Iran/Portugalia/ Spania), iar Rusia cu câştigătoare acelei grupe. Uruguay este singura echipă de la acest Mondial care nu a primit gol.

Clasament final grupa A: 1. Uruguay 9 puncte, 2. Rusia 6 puncte, 3. Arabia Saudită 3 puncte, 4. Egipt  0 punct.

În celălat meci, Arabia Saudită a învins Egipt la ultima fază!

Rezumat meci:

Vezi aici scorul live al meciului Uruguay vs Rusia!

Stire initială

Rusia şi-a încântat fanii cu jocul prestat până acum. Ţara gazdă a Cupei Mondiale are un golaveraj de 8-1 după 2 meciuri, fiind echipa cu cel mai bun golaveraj de la acest turneu final.

Victoriile cu Egipt şi Arabia Saudită, jocul foarte bun al lui Cherychev şi determinarea arătată de echipă pe teren, i-au făcut pe fanii ruşi să spere la o performanţă istorică chiar la ei acasă.

Astăzi, însă, Rusia dă piept cu primul adversar tare, dar jucătorii din ţara lui Putin pot termina pe primul loc şi la un rezultat de egalitate.

Uruguay, fostă campioană mondială, a înregistrat două victorii simetrice, scor 1-0, cu Arabia Saudită şi Egipt.

Jocul economicos, la rezultat, al echipei lui Oscar Tabarez, a atras însă multe critici, iar formaţia sud-americană pare să fie departe de echipa condusă de Diego Forlan, care în 2010 juca finala mică a Cupei Mondiale.

Cu toate acestea, cu fotbalişti precum Cavani sau Suarez în atac, uruguayenii rămân o echipă de respectat.

Rusia şi Uruguay s-au înfruntat o singură dată, terminând la egalitate, 1-1, într-un meci amical jucat în 2012. Sud-americanii au disputat şi şapte partide cu URSS, şase victorii revenind sovieticilor şi una ”celeştilor”, la CM 1970.

Meciul se dispută pe stadionul din Samara.

Uruguay Rusia scor: Echipele de start

Uruguay: Muslera – Caceres, Gimenez, Godin, Laxalt – Carlos Sanchez, Torreira, Bentancur, De Arrascaeta – Luis Suarez, Cavani.

Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Rusia: Akinfeev -Mario Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Jirkov – Zobnin, Gazinski – Samedov, Golovin, Ceryshev- Dziuba.

Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Meciul este arbitrat de centralul sengalez Malang Diedhiou.

Uruguay vs Rusia se joacă de la ora 17.00, simultan cu partida Arabia Saudită vs Egipt. Meciul este televizat de TVR 1 şi TVR HD şi poate fi urmărit online pe tvrplus.ro.

Huff.ro vă ţine la curent cu scorul în timp real al partidei şi vă prezintă rezumatul video al duelului.