Connect with us
Cele mai ciudate 12 detalii despre premiile Oscar din 2019

Știri

Câștigători Oscar 2018. Care este cel mai bun film al anului

Câștigători Oscar 2018. Lista completă a laureaților celei de-a 90-a gale a premiilor Oscar.

Huff.ro afișează în timp real premianții Oscar 2017! Rămâi alături de noi ca să afli care sunt marii câștigători ai serii!

Oscarul pentru „Cel mai bun film” este câștigat de “The Shape of Water”.

Potrivit caselor de pariuri, favorit la câștigarea acestei categorii era „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”.

Marea câștigătoare la categoria „Cea mai bună actriță într-un rol principal” este Frances McDormand pentru interpretarea din filmul “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”.

Premiul Oscar la categoria „Cel mai bun actor într-un rol principal” i-a fost acordat lui Gary Oldman pentru rolul lui Winston Churchill în pelicula „Darkest Hour”.

„Cel mai bun regizor” a fost desemnat Guillermo del Toro, pentru „The shape of water”.

Premiul Oscar pentru „Cea mai bună actriță într-un rol secundar” i-a revenit lui Allison Janney pentru rolul din „I, Tonya”.

Câștigătorul premiului Oscar pentru „Cel mai bun actor în rol secundar” este Sam Rockwell pentru rolul din “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”.

Câștigătorul la categoria „Cea mai bună imagine” este Roger A. Deakins pentru “Blade Runner 2049”.

„Cel mai bun cântec original” este “Remember Me” de pe coloana sonoră a filmului de animație „Coco”.

Premiul pentru „Cea mai bună coloană sonoră” i-a fost acordat filumui “The Shape of Water”.

Premiul pentru „Cel mai bun scenariu original” îi revine lui Jordan Peele pentru “Get Out” .

Oscarul pentru „Cel mai bun scenariu adaptat” a fost câștigat de James Ivory pentru filmul “Call Me by Your Name”.

La categoria „Cel mai bun montaj de film”, câștigătorul este „Dunkirk”.

„Coco” a fost desemnat ca fiind „Cel mai bun film de animație”.

Oscarul pentru Cel mai bun scurtmetraj a fost acordat filmului „The Silent Child”.

Cel mai bun documentar de scurtmetraj a fost desemnat “Heaven Is a Traffic Jam on the 405”.

Oscarul la categoria „Cele mai bune efecte speciale” a revenit filmului „Blade Runner 2049”.

Premiul pentru „Cel mai bun scurtmetraj de animație” a fost acordat “Dear Basketball”.

Oscarul pentru „Cel mai bun film într-o limbă străină” este acordat „A fantastic woman”, din Chile.

Premiul pentru „Cea mai bună scenografie” a fost acordat filmului „The Shape of Water”.

Oscarul pentru Cel mai bun mixaj de sunet revine peliculei „Dunkirk”.

Premiul Oscar pentru „Cel mai bun montaj de sunet” este acordat echipei filmului „Dunkirk”.

„Cel mai bun Documentar” a fost declarat filmul lui Bryan Fogel și Dan Cogman, „Icarus”.

Oscarul pentru „Cele mai bune costume” a fost câștigat de Mark Bridges pentru „The Phantom Thread”.

Premiul pentru „Machiaj și coafură” a fost câștigat de pelicula „The Darkest Hour”.

Oscarurile sunt prilej de eleganță și strălucire! Vezi AICI cele mai spectaculoase apariții de pe covorul roșu!

Gala de decernare a Premiilor Oscar, aflată în acest an la cea de-a 90-a ediţie, are loc la 4 martie 2018, la Dolby Theatre din Hollywood.

Jimmy Kimmel revine în acest an în calitate de gazdă a prestigiosului eveniment, după ce a găzduit şi ediţia de anul trecut.

Câștigători Oscar 2018 – Lista completă a nominalizărilor
Cel mai bun film: “Call Me by Your Name”, “Darkest Hour”, “Dunkirk”, “Get Out”, “Lady Bird”, “Phantom Thread”, “The Post”, “The Shape of Water”, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”.

Cel mai bun actor: Timothee Chalamet (“Call Me by Your Name”), Daniel Day-Lewis (“Phantom Thread”), Gary Oldman (“Darkest Hour”), Daniel Kaluuya (“Get Out”), Denzel Washington (“Roman J. Israel, Esq.”).

Cea mai bună actriţă: Sally Hawkins (“The Shape of Water”), Frances McDormand (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”), Margot Robbie (“I, Tonya”), Saoirse Ronan (“Lady Bird”), Meryl Streep (“The Post”).

Cel mai bun regizor: Guillermo del Toro (“The Shape of Water), Christopher Nolan (“Dunkirk”), Jordan Peele (“Get Out”), Greta Gerwig (“Lady Bird”), Paul Thomas Anderson (“Phantom Thread”).

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Mary J. Blige (“Mudbound”), Allison Janney (“I, Tonya”), Lesley Manville (“Phantom Thread”), Laurie Metcalf (“Lady Bird”), Octavia Spencer (“The Shape of Water”)

Cel mai bun actor în rol secundar: Sam Rockwell (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”), Richard Jenkins (“The Shape of Water”), Willem Dafoe (“The Florida Project”), Christopher Plummer (“All the Money in the World”), Woody Harrelson (“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”)

Cel mai bun film într-o limbă străină: “A Fantastic Woman” (Chile), “The Insult” (Liban), “Loveless” (Rusia), “On Body and Soul” (Ungaria), “The Square” (Suedia)

Cea mai bună imagine: Roger A. Deakins (“Blade Runner 2049”), Bruno Delbonnel (“Darkest Hour”), Hoyte van Hoytema (“Dunkirk”), Rachel Morrison (“Mudbound”), Dan Laustsen (“The Shape of Water”)

Cel mai bun scenariu adaptat: James Ivory (“Call Me by Your Name”), Scott Neustadter şi Michael H. Weber (“The Disaster Artist”), Scott Frank, James Mangold şi Michael Green (“Logan”), Aaron Sorkin (“Molly’s Game”), Virgil Williams şi Dee Rees (“Mudbound”)

Cel mai bun scenariu original: Emily V. Gordon şi Kumail Nanjiani (“The Big Sick”), Jordan Peele (“Get Out”), Greta Gerwig (“Lady Bird”), Guillermo del Toro şi Vanessa Taylor (“The Shape of Water”), Martin McDonagh (“Three Billboards Outside Ebbing”)

Cel mai bun film de animaţie: “The Boss Baby”, “The Breadwinner”, “Coco”, “Ferdinand” şi “Loving Vincent”

Cel mai bun film documentar: “Abacus: Small Enough to Jail”, “Faces Places”, “Icarus”, “Last Man in Aleppo”, “Strong Island”

Cel mai bun scurtmetraj: “DeKalb Elementary”, “The Eleven O’Clock”, “My Nephew Emmett”, “The Silent Child”, “Watu Wote/All of Us”

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie: “Dear Basketball”, “Garden Party”, “Lou”, “Negative Space”, “Revolting Rhymes”

Cel mai bun scurtmetraj documentar: “Edith and Eddie”, “Heaven Is a Traffic Jam on the 405”, “Heroin(e)”, “Knife Skills”, “Traffic Stop”

Cea mai bună coloană sonoră: “Dunkirk”, “Phantom Thread”, “The Shape of Water”, “Star Wars: The Last Jedi”, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cel mai bun cântec original: “Mighty River” (Mudbound), “Mystery of Love” (Call Me By Your Name), “Remember Me” (Coco), “Stand Up For Something” (Marshall), “This Is Me” (The Greatest Showman)

Cel mai bun montaj de sunet: “Baby Driver”, “Blade Runner 2049”, “Dunkirk”, “The Shape of Water”, “Star Wars: The Last Jedi”

Cel mai bun mixaj de sunet: “Baby Driver”, “Blade Runner 2049”, “Dunkirk”, “The Shape of Water”, “Star Wars: The Last Jedi”

Cele mai bune efecte vizuale: “Blade Runner 2049”, “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, “Kong: Skull Island”, “Star Wars: The Last Jedi”, “War for the Planet of the Apes”

Cel mai bun montaj de film: “Baby Driver”, “Dunkirk”, “I, Tonya”, “The Shape of Water”, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cele mai bune costume: “Beauty and the Beast”, “Darkest Hour”, “Phantom Thread”, “The Shape of Water”, “Victoria & Abdul”

Cele mai bune machiaj şi coafură: “Darkest Hour”, “Victoria & Abdul”, “Wonder”

Cea mai bună scenografie: “Beauty and the Beast”, “Blade Runner 2049”, “Darkest Hour”, “Dunkirk”, “The Shape of Water”.

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată.

More in Știri

To Top