Curs valutar 25 ianuarie 2021. Euro crește în prima zi a săptămânii

4 min de citit

Curs valutar 25 ianuarie 2021. Moneda unică europeană a avut parte de fluctuații în ultima perioadă, însă nu a fost vorba de scăderi drastice. Din contră, s-a menținut pe un trend ascendent și a avut o valoare mare. Află ce se întâmplă cu euro azi și care sunt valorile celor mai cunoscute monede ale lumii, dar și cum au evoluat acestea în ultima perioadă.

Curs valutar interbancar 25 ianuarie 2021

ValutaSimbol25.01.202122.01.202121.01.202120.01.202119.01.2021
EuroEUR4.87444.87404.87384.87414.8742
Dolarul SUAUSD4.01054.00344.01484.02074.0186
Francul elvetianCHF4.52284.52554.52514.52214.5297
Lira sterlinaGBP5.48925.46965.50995.51035.4736
gramul de aurXAU240.0052238.5807241.5144239.7608238.3750
Dolarul australianAUD3.09973.09043.12073.10943.0974
Leva bulgareascaBGN2.49222.49202.49192.49212.4921
Dolarul canadianCAD3.15693.15243.18083.16703.1593
Coroana cehaCZK0.18700.18660.18660.18650.1863
Coroana danezaDKK0.65520.65510.65510.65530.6552
Lira egipteanaEGP0.25500.25450.25520.25560.2558
100 Forinti maghiari100HUF1.36531.36561.36411.36481.3591
100 Yeni japonezi100JPY3.86273.86123.88303.87423.8638
Leul moldovenescMDL0.22890.23000.23100.23180.2335
Coroana norvegianaNOK0.47300.47200.47620.47240.4705
Zlotul polonezPLN1.07341.07301.07611.07691.0752
Rubla rusescaRUB0.05330.05350.05450.05470.0545
Coroana suedezaSEK0.48440.48320.48270.48080.4828
Lira turceascaTRY0.54280.54070.54250.54100.5401
DSTXDR5.78255.77535.79125.79425.7871

BNR publică astăzi, în jurul orei 13.00, un nou curs valutar valabil până mâine la aceeași oră. HUFF.ro actualizează aici informațiile în timp real, pentru a afla cum au fost cotate cele mai importante și utilizate monede ale lumii.

Curs valutar euro 25 ianuarie 2021

Principalele valori:

Euro – 

Dolarul american – 

Lira sterlină – 

Francul elvețian – 

Cât despre ROBOR la trei luni, acesta a scăzut la 1,58%, faţă de 1,59%, reușind să ajungă la cel mai scăzut nivel din 29 septembrie 2017. ROBOR la şase luni a scăzut la 1,68%, faţă de 1,71%, nivelul din şedinţa precedentă. Este cel mai scăzut nivel pentru ROBOR la şase luni din 28 septembrie 2017.

Noua valoare a IRCC este de 1,88%, în scădere de la 2,17% în trimestrul IV din 2020. Scăderea de 0,29 puncte procentuale se aplică pentru creditele acordate populaţiei după mai 2019, dată la care a înlocuit referinţa ROBOR în contracte. După o periodă de circa 6 luni în care IRCC a fost mai mare decât ROBOR, indicele pentru creditele noi trece din nou pe scădere, conform economica.net.

ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care băncile româneşti se împrumută între ele în lei. Indicele se stabileşte zilnic de BNR ca medie aritmetică a cotaţiilor practicate de zece bănci selectate de Banca Naţională. Evoluţia dobânzilor pe piaţa monetară este de obicei corelată cu evoluţia randamentelor la titlurile de stat.

Cât despre aur, a scăzut la casele de schimb valutar cu -2.9337lei, gramul de aur fiind cotat la 238.5807 lei.

Share This Article
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *