Euro 2016. Croatia - Spania, scor final 2-1. Rezumat video

Euro 2016. Croatia – Spania, scor final 2-1. Rezumat video

Deja calificata in optimi dupa doua victorii, Spania a inceput bine meciul, iar Morata a deschis scorul in minutul 7, egalandu-l pe Bale in fruntea clasamentului golgheterilor de la Euro 2016.

Croatia a revenit in meci inainte de pauza, cand Kalinic a marcat, restabilind egalitatea (45). In minutul 72, Sergio Ramos are ocazia de a aduce trei puncte Spaniei, dar rateaza o lovitura de la 11 metri. Scorul final al partidei, 2-1, a fost stabilit de Perisic, care a marcat in minutul 89, dupa pasa lui Kalinic.

In urma acestui rezultat, Croatia castiga grupa D, cu 7 puncte, urmata de Spania cu 6 puncte si de Turcia, cu 3 puncte. Echipa lui Fatih Terim a invins Cehia si va astepta rezultatele din grupele C si D pentru a vedea daca s-a calificat mai departe.

In optimi, Spania va intalni Italia, intr-o reeditare a finalei Campionatului European de Fotbal din 2012