Steaua FC Zurich Scor Live. Steliștii înfruntă gruparea din Elveția în grupa L din Europa League, joi, 20 octombrie 2016.

Steaua – FC Zurich, SCOR final 1 – 1, în Europa League

Steaua FC Zurich SCOR final 1-1.

UPDATE 21:52: Meciul s-a încheiat, scor final Steaua – FC Zurich 1 – 1. Un meci strâns, ambele echipe au avut un joc mai bun în a doua repriză, din păcate Steaua nu a reușit să mențină avantajul de un gol. Calificarea se va juca peste 2 săptămâni la Zurich.
Vezi aici rezumatul video al meciului!

UPDATE 21:47: S-au anunțat 4 minute de prelungiri.

UPDATE 21:45: Cartonaș galben pentru Voser.

UPDATE 21:42: GOL Zurich marcat de Kone! SCOR Steaua – FC Zurich 1 – 1.

UPDATE 21:41: Parada portarului Niță, respinge de două ori mingile din corner ale nemților.

UPDATE 21:40: O nouă schimbare la Steaua, în minutul 82 iese Muniru și intră Jakolis, o schimbare care era necesară, Muniru nu a făcut un joc bun în această seară.

UPDATE 21:36: Schimbare și la Steaua în minutul 78, iese de pe teren autorul golului, Golubovic și intră Tudorie.

UPDATE 21:35: Minutul 78, o nouă schimbare la Zurich, iese Sarr și intră Cavusevic.

UPDATE 21:33: Ultimele 15 minute pe Arena Națională, se simte tensiunea.

Minutul 76, eroare a lui Tamaș, Niță salvează poarta Stelei, scorul rămâne 1- 0 pentru Steaua.

UPDATE 21:30: În minutul 73, schimbare la Zurich: iese Winter și intră Schonbachler.

UPDATE 21:24: Rodriguez (Zurich) a ratat o ocazie uriaşă! El a sărit pentru o centrare şi a lovit mingea cu capul, însă mingea a zburat înalt peste bară.

UPDATE 21:19: GOL STEAUA! Marchează Golubovic în minutul 62!

UPDATE 21:18: Cartonaș galben pentru Brunner după un fault asupra lui De Amorim.

UPDATE 21:11: Boldrin șutează direct în brațele portarului advers după o lovitură de colț.

UPDATE 21:06: Din nou Adi Popa la minge, se află în poziție bună de șut însă ratează voleul.

UPDATE 21:04: Adi Popa face o cursă spectaculoasă de 50 de metri și șutează puțin pe lângă poarta adversă.

UPDATE 21:02 A început repriza a doua din meciul Steaua – FC Zurich.

UPDATE 20:47: Pauză pe Arena Națională, scor Steaua – FC Zurich 0 – 0.

UPDATE 20:46: Un minut de prelungiri anunțat, ne apropiem de finalul primei reprize.

Mesaj din tribune:

UPDATE 20:45: Bourceanu trimite balonul pentru Adi Popa care se pierde în careul advers și nu reușește să trimită mingea pe spațiul porții.

UPDATE 20:43: Din nou fază fixă pentru Steaua, Bourceanu trimite mingea în careu, se respinge în corner.

UPDATE 20:41: Minutul 42, o fază simplă a Stelei, prima ocazie a lui Golubovic, mingea trece pe lângă poartă.

UPDATE 20:38: Lovitră liberă pentru Zurich, respinge apărarea noastră. Lovitură liberă pentru Steaua în urma unui fault asupra lui De Amorim. Tamaș recuperează, mingea ajunge din nou la De Amorim care este deposedat.

UPDATE 20:35: Niță degajează bine spre De Amorim, Steaua obține o lovitură liberă, execută Tamaș din prima, șutul însă e respins de portarul lui Zurich.

UPDATE  20:34: Minutul 33, crește ritmul jocului, Steaua parcă simte ca poate găsi culoarul spre gol, Bourceanu însă nu se înțelege cu Adi Popa și se irosește o ocazie bună.

UPDATE 20:29: Minutul 29, De Amorim încearcă să dribleze în careul advers însă pierde mingea în fața apărării adverse.

UPDATE 20:28: Boldrin întins pe gazon, este necesară intervenția echipei medicale. Jocul se reia.

UPDATE 20:25: Lovitură liberă pentru Steaua, Boldrin execută pe lângă poartă.

UPDATE 20:23: Minutul 23, Zurich pleacă contraatac, ajunge în careu,  Niță iese mult din spațiul poarții și respinge.

UPDATE 20:21: Zurich are o posesie mai bună a balonului, păstrează mingea în jumătatea noastră de teren, în timp ce Steaua încearcă să ghicească jocul nemților și așteaptă o sclipire de la Adi Popa. Jocul se află în minutul 21.

UPDATE 20:18: Zurich ratează o super ocazie după o lovitură de colț executată de Oliver Buff, însă Niță scoate mingea de pe linia porții.

UPDATE 20:16: Minutul 16, ocazie uriașă pentru Steaua, Adi Popa întârzie șutul și mingea trece puțin pe lângă poartă.

sz2

UPDATE 20:14: Lovitură de colț pentru Steaua, nefinalizată.

UPDATE 20:06: Steliștii fac pressing foarte aproape de poarta adversă. Suntem în minutul 6 al partidei.

UPDATE 20:02: Lovitură de la colțul terenului pentru Zurich, balonul este preluat de steliști care urcă pe contraatac, au o ocazie mare însă mingea nu atinge spațiul porții.

UPDATE 20:00: Meciul Steaua – FC Zurich a început pe Arena Națională!

UPDATE 19:35:  Echipele finale de start:

• Steaua: Niţă – Ovidiu Popescu, Tamaş, Toşca, Momcilovic – Bourceanu, Muniru – Popa, Boldrin, De Amorim – Golubovic
  • Zurich: Vanins – Brunner, Nef, Kecojevic, Voser – Sarr, Yapi-Yapo – Schonbachler, Buff, Rodriguez – Cavusevic

UPDATE 19:00: Decizie surpriză a lui Reghecampf înainte de meci: postul de fundaș drapta îl va ocupa Ovidiu Popescu. Antrenorul Stelei a declarat pentru sport.ro că își dorește ca Golubovic să marcheze în această seară și că a lucrat la motivarea jucătorilor săi.

Steaua și FC Zurich se înfruntă joi, de la ora 20.00, în cel de-al treilea meci din grupele Europa League. Roș-albaștrii speră la o victorie, rezultat care i-ar menține în lupta pentru calificare.

După un egal cu Villareal și o înfrângere cu Osmanlispor, Steaua întâlnește astăzi, teoretic, cel mai slab adversar din grupă, FC Zurich, echipă care activează în liga a doua elvețiană.

Gruparea din Țara Cantoanelor a demonstrat, însă, că poate pune probleme, reușind să învingă Osmanlispor în etapa a doua a grupelor, scor final 2-1.

„Meciul de mâine seară (n.r. joi) va fi ca o finală, este foarte important să-l câştigăm dacă vrem să sperăm în continuare la calificare. Eu cred că avem puterea să câştigăm acest meci. Câştigând, următorul meci va fi tot ca o finală, dar cel mai important este să câştigăm toate cele trei puncte mâine. Este un meci de Europa League, este cu totul altceva. Este foarte bine că jucătorii au acest lucru în cap, este important să aibă o altă reacţie pentru că şi nivelul este altul. Sunt sigur că jucătorii sunt motivaţi.

Zurich este o echipă masivă, puternică, o echipă care are o tradiţie foarte importantă, care a retrogradat anul trecut, dar sunt sigur că va promova. S-a întărit. Vom fi foarte atenţi la fazele fixe, probabil că şi ei vor juca cu o ambiţie foarte mare pentru că şi pentru ei este important să nu piardă”, a afirmat Laurenţiu Reghecampf, la conferinţa de presă premergătoare meciului.

Tehnicianul elvețienilor, Ulrich Forte a afirmat că nu a văzut pe viu niciun meci al Stelei, dar este pregătit pentru această partidă. „Steaua este o echipă mare. Știm că vom avea un meci greu la București, dar suntem aici pentru un rezultat pozitiv. Din păcate nu am putut urmări pe viu partide ale Stelei pe Arena Națională. Și noi avem un program încarcat, cu jocuri la fiecare trei zile, dar am văzut multe intâlniri pe internet, am facut analize și sperăm intr-un rezultat bun care înseamnă pentru noi un meci egal sau chiar o victorie.

Steaua FC Zurich SCOR LIVE – Echipe probabile de start

Steaua: Fl. Niță – Jakolis, Tamaș, Toșca, Momcilovic – Muniru, Bourceanu – Ad. Popa, Boldrin, De Amorim – Tudorie (Golubovic)

FC Zurich: Vanins – Brunner, Nef, Kecojevic, Voser – Yapi, Sarr – M. Kone, Buff, Schonbachler – Cavusevic.

Partida va fi arbitrată de o brigadă din Ungaria,  condusă de Tamas Bognar. Balazs Buzas și Zsolt Varga vor fi asistenți, iar adiţionali Adam Farkas și Peter Solymosi.

Steaua – FC Zurich se joacă pe Arena Națională și va fi transmis în direct de Pro TV și DolceSport 1. Huff.ro vă va ține la curent cu scorul live și cu cele mai importante faze.