UCL: Borussia Dortmund – Real Madrid SCOR 2-2 LIVE TEXT

Liga Campionilor 2016-2017 revine în această săptămână cu meciurile programate în a doua etapă din faza grupelor.

Borussia Dortmund – Real Madrid SCOR 2-2

UPDATE 23:36: Final de meci. SCOR FINAL Borussia Dortmund – Real Madrid  2-2. A fost un meci spectaculos, cu ocazii mari la ambele porți. Cele 4 goluri au fost marcate de  Aubameyang și Schurrle, respectiv Ronaldo și Varane.

UPDATE 23:35: În ultimul minut de prelungiri, Borussia are o ocazie la poarta lui Navas, în urma căreia Aubameyang primește cartonaș galben.

UPDATE 23:32: S-au anunțat 3 minute de prelungire.

UPDATE 23:29: GOL Borussia în minutul 79, înscris de Schurrle.

UPDATE 23:27: Ulitma schimbare în echipa gazdă, iese Guerreiro, intră Emre Mor

UPDATE 23:24: Pulisic are o ocazie uriașă la poarta lui Navas.

UPDATE 23:18: Cartonaș galben pentru Guerreiro de la Borussia.

UPDATE 23:15: A doua schimbare la Borussia Dortmund, în minutul 72 iese de pe teren Dembele aplaudat de public și intră Pulisic.

UPDATE 23:13: Prima schimbare la Real Madrid în minutul 70, iese James, intră Kovacic.

UPDATE 23:10: GOL Real Madrid înscris de Varane în minutul 69.

UPDATE 23:07: Lovitură liberă pentru Real Madrid, faza nu se concretizează, însă Realul menține posesia mingii.

UPDATE 23:04: Cartonaș galben Sergio Ramos.

UPDATE 23:02: În minutul 60 Sergio Ramos aruncă bine o minge în careul advers, dar Ronaldo nu reușește să finalizeze faza.

UPDATE 23:00: Prima schimbare la Borussia Dortmund, în minutul 58 iese Gotze și intră în teren Ander Schurrle.

UPDATE 22:53: Ocazie mare pentru Borussia Dortmund prin Aubameyang, respinge Navas.

UPDATE 22:51: Cartonaș galben pentru Schmeltzer, căpitanul Borussiei.

UPDATE 22:47: A început repriza a doua, scor Borussia Dortmund – Real Madrid 1-1

UPDATE 22:32: Pauză pe stadionul din Westfallenstadion.

UPDATE 22:31: GOL Real Madrid anulat de arbitru, a fost ofsaid.

UPDATE 22:28: GOL Borussia, înscris de Aubameyang.

Mingea l-a lovit în față pe Varane, ricoșând în poartă. Înainte ca balonul să treacă de linia porții, a fost atins de Aubameyang

UPDATE 22:26: Minutul 40, Realul are probleme să iasă din propria jumătate de teren, deși are clar superioritate la posesie. Borussia pare mai lentă după primirea golului.

UPDATE 22:09: Dembele șutează spre poartă, însă balonul trece peste poartă și este respins în corner.

UPDATE 22:00: GOL Ronaldo! Minutul 17, după o construție realizată de James, Bale, Cristiano. Bale a pasat cu călcâiul către Ronaldo, care l-a învins pe portarul Burki.

UPDATE 22:00: Real Madrid are o fază de atac în care Ronaldo ignora semnele din teren, un jucător din echipa adversă era întins pe gazon.

UPDATE 21:56: Lovitură liberă pentru Borussia Dortmund, apoi încă două faze la poarta celor de la Real Madrid.

UPDATE 21:50: Minutul 5 al partidei și deja au fost două lovituri libere la ambele porți, au respins portarii. Ambele echipe atacă în forță și se luptă la mijlocul terenului.

UPDATE: Minutul 3, lovitură liberă pentru Real Madrid, executată de Ronaldo, respinge portarul Borussiei.

UPDATE: A început partida dintre Borussia Dortmund și Real Madrid.

UPDATE: Meciul va începe la ora 21:45 la ProTV.

Capetele de afiş de azi și de mâine vor fi meciurile Borussia Dortmund – Real Madrid (marţi), din Grupa F şi Atletico Madrid – Bayern Munchen (miercuri), din Grupa D.

Meciul Borussia Dortmund – Real Madrid se va transmite de la aora 21.45 în direct pe ProTV, se poate viziona și online pe voyo.ro. Echipa Huff.ro vă va ține la curent cu cele mai importante momente ale meciului.

Deținătoarea trofeului nu a câștigat niciodată pe terenul Borussiei. Aceasta va fi cea de-a patra confruntare din ultimii patru ani dintre cele două echipe, Dortmund câștigând de fiecare dată meciurile disputate acasă.

După o victorie zdrobitoare pe terenul Legiei Varşovia, scor 6-0, Borussia primeşte vizita Realului, care în prima rundă a jucat un meci riscant. Galacticii s-au impus greu în meciul cu Sporting Lisabona, după ce portughezii au condus până în minutul 89. Cristiano Ronaldo şi Alvaro Morata au înscris pentru o revenire spectaculoasă. Astfel, meciul de pe Westfalenstadion pare să conteze doar pentru stabilirea ordinei în care cele două adversare vor merge în fazele eliminatorii.

Borussia Dortmund este în formă, după ce a înregistrat patru victorii consecutive în campionatul intern, cu 21 de goluri marcate. De cealaltă parte, Realul suferă, după ce în ultimele două etape din Primera a înregistrat doar rezultate de egalitate, cu Villarreal, pe teren propriu (1-1) şi cu Las Palmas, în deplasare (2-2).

Borussia Dortmund – Real Madrid – Echipele probabile de start:

14509119_10207475663033041_88208169_n

Ambele echipe vor avea câțiva absenți: dacă Dortmund nu se va putea baza pe Bender, Durm, Subotici și Reus, Zinedine Zidane nu va putea conta pe Marcelo, Pepe și Casemiro.

Borussia Dortmund are un fotbalist care a marcat mai mult decât faimoasa tripletă a Realului – BBC. Gabonezul Aubameyang, vedeta Borussiei, a înscris cu un gol mai mult decat Ronaldo, Bale și Benzema în acest debut de sezon.