Belgia - Tunisia, scor live la CM 2018 - Online video

Belgia – Tunisia, scor final 5-2 la CM 2018 – Rezumat video

Belgia Tunisia scor final 5-2. Belgienii au făcut pasul decisiv în calificarea în optimile CM 2018, după o victorie la scor cu Tunisia, la capătul meciului în care s-au marcat cele mai multe goluri până acum.

Belgia are 6 puncte acumulate în această grupă, Anglia 3, Tunisia 0, iar Panama 0. Anglia și Panama vor juca mâine.

Vezi rezumatul video mai jos!

Minutul 90+3: Gol Tunisia! Gol Wahbi Khazri! Căpitanul Tunisiei primeşte o pasă precisă în interiorul careului, care a fost trimisă de Hamdi Nagguez şi învinge portarul cu un şut precis în interiorul porţii pe partea stângă și stabilește scorul final al partidei: 5-2

Minutul 90: Gol Belgia! Gol Michy Batshuayi, care marchează după mai multe ocazii ratate! Pasa decisivă i-a aparținut lui Tielemans.

Minutul 82: Din nou ocazie a lui Batshuayi! Portarul Farouk Ben Mustapha respinge șutul acestuia!

Minutul 80: Dublă Ocazie Belgia! Portarul tunisian respinge șutul lui Carrasco, apoi Batshuayi nimerește transversala.

Minutul 76: Ocazie Batshuayi! El găseşte culoar de şut şi trimite pe jos spre mijlocul porţii. Din păcate pentru el, mingea a fost respinsă .

Minutul 67: Nouă schimbare la Belgia! A intrat Batshuayi, în locul lui Hazard.

Minutul 59: Fellaini l-a înlocuit pe Lukaku. La tunisieni, Sliti l-a schimbat pe Skhiri.

Minutul 51: Gol Belgia! Gol Hazard! Vedeta belgiană se distrează cu apărarea tunisiană și marchează în poarta goală!

Update: S-a dat startul celei de-a doua reprize.

Pauză: Belgia intră cu un avantaj confortabil la cabine, după o primă repriză pe care a dominat-o.

Două schimbări au efectuat tunisieinii înainte de pauză. Au intrat Nagguez și Belaouane și au ieșit Bron și B. Ben Youssef.

Minutul 45+3: Gol Belgia! Din nou gol Lukaku, care îl egalează pe Cristiano Ronaldo în topul golgheterilor! Fotbalistul lui Manchester marchează după o pasă frumoasă a lui Meunier.

Minutul 32: Șut puternic al lui Khazri, dar Courtois este la post!

Minutul 28: Axel Witsel (Belgia) primeşte o pasă bună în afara careului, trimite un şut dintr-o poziţie promiţătoare, dar şutul este respins de fundaş.

Minutul 20: Ocazie Belgia! Șutul lui Hazard din voleu este respins de portarul tunisian! Avem parte de cel mai spectaculos meci de până acum al Mondialului!

Minutul 18: Gol Tunisia! Gol Dylan Bronn, care marchează cu capul după o lovitură liberă!

Minutul 16: Gol Belgia! Gol Lukaku! Atacantul finalizează cu sânge rece și ajunge la al treilea gol marcat la acest Campionat Mondial!

Minutul 13: Ocazie Belgia! Construcție frumoasă a fotbaliștilor europeni, dar Hazard reia slab din careu.

Minutul 6: Gol Belgia! Gol Hazard! Fotbalistul lui Chelsea transformă fără emoții, iar belgienii au un început perfect!

Minutul 4: Penalty pentru Belgia! Ben Youssef, fostul fotbalist al Astrei, face un fault prostesc asupra lui Eden Hazard.

Update: Meciul a început, iar belgienii au avut o primă lovitură liberă după 20 secunde, dar faza s-a terminat fără pericol.

Stire initiala

Belgia a debutat bine la Cupa Mondială din Rusia. Trupa lui Eden Harazd și Kevin de Bruyne a trecut la scor de neprezentare de Panama, chiar în primul meci.

Romelu Lukaku, atacantul lui Manchester United, a fost omul meciului, reușind să marcheze două goluri. Jocul belgienilor a fost unul bun, care i-a făcut pe fanii echipei europene să spere la o performanță istorică la acest turneu final.

De cealaltă parte, Tunisia a făcut un meci destul de bun contra Angliei. Africanii au ținut în șah echipa din Regatul Unit și au ratat obținerea unui punct, după ce Harry Kane a punctat decisiv la finalul partidei.

Tunisienii nu mai pot conta pe portarul Mouez Hassen, acciendat în primele minute ale meciului cu englezii, indisponibil pentru restul turneului, astfel că Farouk Ben Mustapha va fi titular.

Belgia este neînvinsă în meciurile cu echipele africane la Cupa Mondială, învingând Marocul (1-0) în 1994 şi Algeria (2-1) în 2014.

Singurul duel Belgia vs Tunisia la o cupă Mondială a avut loc în anul 2002, și s-a terminat cu scorul de 1-1.

Tunisia a învins Belgia cu 2-1 la primul lor meci direct, un amical jucat în 1992, belgienii câştigând cu 1-0 (gol Mertens), la Bruxelles, într-un meci de pregătire înaintea CM 2014.

Vezi și: CM 2018. Belgia – Panama: Scor final 3-0 Rezumat VIDEO – Grupa G

Vezi și: Tunisia – Anglia, scor final 1-2 Rezumat VIDEO – CM 2018, grupa G

Belgia Tunisia scor final: Echipe de start ale meciului de azi

Belgia: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 20. Dedryck Boyata, 5. Jan Vertonghen – 15. Thomas Meunier, 7. Kevin De Bruyne, 6. Axel Witsel, 11. Yannick Carrasco – 14. Dries Mertens, 10. Eden Hazard (căpitan) – 9. Romelu Lukaku. Selecţioner: Roberto Martinez.

Rezerve: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels – 3. Thomas Vermaelen, 4. Vincent Kompany, 23. Leander Dendoncker, 8. Marouane Fellaini, 17. Youri Tielemans, 19. Moussa Dembele, 22. Nacer Chadli, 16. Thorgan Hazard, 18. Adnan Januzaj, 21. Michy Batshuayi.

Tunisia: 1. Farouk Ben Mustapha – 11. Dylan Bronn, 2. Syam Ben Youssef, 4. Yassine Meriah, 12. Ali Maaloul – 7. Saifeddine Khaoui, 17. Ellyes Skhiri, 13. Ferjani Sassi – 8. Fakhreddine Ben Youssef, 10. Wahbi Khazri (căpitan), 9. Anice Badri. Selecţioner: Nabil Maaloul.

Rezerve: 16. Aymen Mathlouthi – 3. Yohan Ben Alouane, 5. Oussama Haddadi, 6. Rami Bedoui, 21. Hamdi Naguez, 14. Mohamed Ben Amor, 20. Ghaylen Chaaleli, 23. Naim Sliti, 18. Bassem Srarfi, 15. Ahmed Khalil, 19. Saber Khalifa.

Arbitru: Jair Marrufo (SUA); arbitri asistenţi: Corey Rockwell (SUA), Juan Zumba (El Salvador); arbitru de rezervă: Andres Cunha (Uruguay); arbitru asistent de rezervă: Nicolas Taran (Uruguay)

Arbitru video: Mark Geiger (SUA); arbitri asistenţi video: Joe Fletcher (Canada), Bastian Dankert (Germania), Felix Zwayer (Germania)

Meciul Belgia vs Tunisia are loc sâmbătă, pe stadionul Spartak din Moscova și este televizat de TVR 1 și TVR HD. Partida poate fi văzută live stream online de la ora 15.00 pe tvrplus.ro.

Huff.ro vă ține la curent cu scorul live al partidei și vă oferă cele mai importante faze video, dar și rezumatul acestui meci.