CM 2018. Belgia - Panama: Scor Live - Grupa G

CM 2018. Belgia – Panama: Scor final 3-0 Rezumat VIDEO – Grupa G

Belgia Panama Scor final 3-0. Debutanta Panama nu a făcut față puternicei reprezentative a Belgiei, care a obținut prima victorie la CM 2018.

Panama nu a reușit decît o repriză să le țină piept belgienilor, care au marcat de trei ori după pauză. Vezi rezumatul meciului mai jos.

UPDATE: Rezultat final Belgia – Panama 3-0. Debut perfect pentru „diavolii roșii” la Cupa Mondială.

Minutul 89: De Bruyne are o intervenție nesportivă și vede cartonaș galben.

Minutul 85: O fază periculoasă a panamezilor, dar portarul Courtois iese bine și reține din fața atacantului din Panama.

Minutul 80: Belgia defilează în aceste momente în fața unui adversar care pare extenuat. Jucătorii introduși de Hernan Dario Gomez în repriza a doua  n-au adus nimic bun în jocul naționalei central-americane, care și-a năruit jocul bun defensiv din prima parte.

Minutul 75: Gol Belgia! Dublă Lukaku! Atacantul profită de un contraatac, găsește o breșă în apărarea panameză și înscrie cu o execuție de vârf de atac veritabil!

Minutul 73: Schimbări în ambele formații. Dembele a intrat în locul lui Carrasco la Belgia, iar Blas Perez este inlocuit de Luis Tejada (Panama).

Minutul 70: Gol Belgia! Gol Lukaku! Atacantul lui Manchester marchează cu capul din câțiva metri, după ce a fost servit excelent de Kevin De Bruyne. Scorul este 2-0 în favoarea Belgiei.

Min 65: După câteva momente bune de joc ale selecționatei din Panama, belgienii par să se fi instalat din nou la cârma partidei.

Min 62: Dublă schimbare la Panama! G.Torres și Diaz au intrat, au ieșit Barcenas și Rodriguez.

Min 59: Vertonghen este avertizat pentru un fault.

Minutul 58: Yoel Barcenas (Panama) ratează poarta dintr-o poziţie promiţătoare, trimiţând balonul cu mult pe lângă bara stângă.

Minutul 54: Ocazie Panama! Murillo este scăpat din marcaj, dar Courtois are o intervenție decisivă și blochează șutul acestuia!

Minutul 52: De Bruyne șutează din lovitură liberă, mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 51: Michael Murillo (Panama) primește un cartonaş galben.

Minutul 47: Gol Belgia! Gol Mertens. Prima acțiune periculoasă la poarta lui Penedo vine cu primul gol! Execuție superbă a lui Mertens, la care portarul panamez nu mai are ce face!

Update: Start in repriza secundă. Belgia va încerca să spargă zidul defensiv al panamezilor.

Update: Prima repriză se termină cu un scor suprinzător, 0-0. Panama a făcut față atacurilor belgiene, iar dinamovistul Penedo a fost fără îndoială omul primei reprize.

Min 44: Yoel Barcenas (Panama) primește cartonaș galben.

Min. 41: Armando Cooper trimite un șut de la peste 20 de metri distanță, mult peste poarta lui Courtois.

Minutul 40: Penedo iese bine și îl blochează pe Romelu Lukaku, plecat de la limita ofsaidului.

Minutul 37: Hazard pătrunde fără probleme printre fundașii panamezi și trage la colțul scurt. Penedo intervine salvator! O nouă ocazie pentru Belgia!

Minutul 31: Panama pare să fi abandonat orice intenție ofensivă și se apără în efectiv complet. Belgienii au probleme în a amenința poarta, în fața unei apărării compacte.

Min 26: Hazard și-a încercat norocul de la distanță, dar șutul său a trecut destul de mult pe lângă poarta lui Penedo.

Minutul 21: Ocazie Belgia! Torres a avut o intervenție in extremis, salvând echipa sa de la primirea unui gol!

Minutul 20: Reprezentativa belgiană domină jocul, dar după un început ezitant, defensiva panameză pare să fie mai sigură. Selecționata din America Centrală nu pare însă capabilă să pună presiune pe poarta europenilor.

Toate acțiunile de atac ale jucătorilor din Panama sunt anihilate fără mari probleme de mult mai experimentații fundași ai Belgiei.

Davis (Panama) a văzut un cartonaș galben.

Minutul 12: Meunier (Belgia) primește cartonaș galben pentru un fault.

Minutul 10: O nouă ocazie pentru Belgia! Căpitanul panamezilor greșește o pasă simplă în propriul careu, mingea ajunge la Hazard, care trage în plasa laterală!

Minutul 7: Penedo este până acum omul meciului, portarul lui Dinamo având două intervenții bune la șuturile trimise de Carrasco și de Mertens. Belgia ratează două șanse de gol și se instalează la cârma partidei.

Update: S-a dat startul meciului, lovitura de începere aparținând panamezilor.

Considerată de mulți drept cea mai slabă echipă calificată la Mondial, Panama, avându-l în poartă pe dinamovistul Jaime Penedo, are ca obiectiv o prestație cât mai onorabilă la acest turneu. Jucătorii din America Centrală vor încerca să nu se facă de râs contra forțelor europene Belgia și Anglia.

Belgia are o nouă șansă de a confirma, după ce la Euro 2016 prestația a fost una slabă.

Belgia nu a pierdut în preliminarii cu selecționerul Roberto Martinez la cârmă, ibericul construind echipa în jurul vedetelor De Bruyne şi Eden Hazard, ambii jucători în Premier League.

În ciuda nemulţumirii create de decizia lui Martinez de a-l lăsa în afara lotului pe Radja Nainnggolan (AS Roma), Martinez i-a inspirat pe fanii belgieni să creadă echipa se poate ridica la nivelul performanţei din 1986, când ”diavolii roşii” jucau semifinale.

La Mondialul precedent, europenii s-au oprit în sferturile de finală ale competiției.

Azi, s-a mai jucat partida Suedia – Coreea de Sud. Anglia – Tunisia va închide această zi.

Suedia – Coreea de Sud, scor final 1-0 – Rezumat video – grupa F a CM 2018

Lot Belgia la CM 2018

Portari:

Thibaut Courtois (Chelsea), Simon Mignolet (Liverpool), Koen Casteels (VfL Wolfsburg)

Fundaşi:

Toby Alderweireld (Tottenham), Thomas Meunier (Paris Saint-Germain), Thomas Vermaelen (Barcelona), Jan Vertonghen (Tottenham), Dedryck Boyata (Celtic), Vincent Kompany (Manchester City)

Mijlocaşi:

Marouane Fellaini (Manchester United), Axel Witsel (Tianjin Quanjian), Kevin De Bruyne (Manchester City), Eden Hazard (Chelsea), Nacer Chadli (West Bromwich Albion), Leander Dendoncker (Anderlecht), Thorgan Hazard (Borussia Moenchengladbach), Youri Tielemans (Monaco), Mousa Dembele (Tottenham Hotspur)

Atacanţi:

Michy Batshuayi (Chelsea/Dortmund), Yannick Carrasco (Dalian Yifang), Adnan Januzaj (Real Sociedad), Romelu Lukaku (Manchester United), Dries Mertens (Napoli)

Rezervă: Laurent Ciman (Los Angeles FC)

Lot Panama la CM 2018

Portari:

Jose Calderon (Chorrillo), Jaime Penedo (Dinamo), Alex Rodriguez (San Francisco).

Fundaşi:

Felipe Baloy (Municipal CSD), Harold Cummings (San Jose Earthquakes), Erick Davis (Dunajska Streda), Fidel Escobar (San Miguelito), Michael Murillo (New York Red Bulls), Adolfo Machado (Houston Dynamo), Luis Ovtotie (Olimpia), Roman Torres (Seattle Sounders).

Mijlocaşi:

Jose Luis Rodriguez (Gent), Yoel Barcenas (Cafetaleros de Tapachula), Armando Cooper (Universidad de Chile), Anibal Godoy (San Jose Earthquakes), Gabriel Gomez (Bucaramanga), Valentin Pimentel (Plaza Amador), Alberto Quintero (Universitario).

Atacanţi:

Abdiel Arroyo (Alajuelense), Ismael Diaz (Deportivo La Coruna), Blas Perez (Municipal), Luis Tejada (Sports Boys), Gabriel Torres (CD Huachipato).

Belgia Panama Scor Live. Echipele de start

Echipele probabile care vor evolua pe Stadionul Fişt din Soci (capacitate 44.287 locuri):

Belgia: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 20. Dedryck Boyata, 5. Jan Vertonghen – 15. Thomas Meunier, 7. Kevin De Bruyne, 6. Axel Witsel, 11. Yannick Carrasco – 14. Dries Mertens, 10. Eden Hazard (căpitan) – 9. Romelu Lukaku. Selecţioner: Roberto Martinez.

Rezerve: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels – 3. Thomas Vermaelen, 4. Vincent Kompany, 23. Leander Dendoncker, 8. Marouane Fellaini, 16. Thorgan Hazard, 17. Youri Tielemans, 19. Moussa Dembele, 22. Nacer Chadli, 18. Adnan Januzaj, 21. Michy Batshuayi.

Panama: 1. Jaime Penedo – 2. Michael Murillo, 5. Roman Torres (căpitan), 4. Fidel Escobar, 15. Eric Davis – 8. Edgar Barcenas, 11. Armando Cooper, 6. Gabriel Gomez, 20. Anibal Godoy, 21. Jose Luis Rodriguez – 7. Blas Perez. Selecţioner: Hernan Dario Gomez.

Rezerve: 12. Jose Calderon, 22. Alex Rodriguez – 3. Harold Cummings, 13. Adolfo Machado, 17. Luis Ovalle, 23. Felipe Baloy, 14. Valentin Pimentel, 19. Ricardo Avila, 9. Gabriel Torres, 10. Ismael Diaz, 16. Abdiel Arroyo, 18. Luis Tejada.

Arbitru: Janny Sikazwe (Zambia); arbitri asistenţi: Jerson Dos Santos (Anglia), Zakhele Siwela (Africa de Sud); arbitru de rezervă: Ryuji Sato (Japonia)

Arbitru video: Bastian Dankert (Germania); arbitri asistenţi video: Sander van Roekel (Olanda), Felix Zwayer (Germania), Danny Makkelie (Curacao)

Partida este televizată de TVR 1 și TVR HD, iar Huff.ro vă va ține la curent cu scorul live al acestei partide și vă va oferi rezumatul video.