Jocurile Olimpice 2016. Programul sportivilor romani care vor concura marti

Jocurile Olimpice 2016: Programul de marti al sportivilor romani

Sportivii romani vor evolua marti, in ziua a 11-a a Jocurilor Olimpice de vara de la Rio de Janeiro, la atletism, lupte greco-romane si gimnastica artistica, scrie Agerpres.

UPDATE: GIMNASTICA MASCULINA – PARALELE: Andrei Muntean a incheiat evolutia in finala la paralele, obtinand nota 15.600. In final a ocupat locul 6. Medalia de aur a castigat-o Oleg Verniaiev (Ucraina) cu nota 16.041, argintul l-a castigat Danell Leyva (SUA) cu nota 15.900, iar bronzul a ajuns la David Belyavskiy (Rusia) care a primit nota 15.783.

UPDATE: LUPTE GRECO ROMANE: Ion Panait (66 kg / 35 de ani) a fost eliminat din primul meci la Jocurile Olimpice de la Rio, dupa un meci cu rusul Albiev, campion olimpic, mondial si european. Diferenta s-a facut in prima repriza, la o centurare din parter reuşita de rus. Rusul s-a impus la puncte, 3-1.

Alin Alexuc-Ciurariu a pierdut in sferturi impotriva armeanului Artur Aleksanyan, insa apoi i-a fost oferita sansa de a reintra in recalificari dupa ce a acces in finala competitiei la categoria 98 kg, scor 9-0 cu turcul Cenk Ildem in semifinale. Asadar, luptatorul roman mai spera la o medalie de bronz, urmand sa revina pe saltea dupa ora 22:00, intr-o confruntare cu italianul Daigoro Timoncini.

UPDATE: ATLETISM: Usain Bolt a revenit pe scena in seriile la 200 metri. Drumul catre o noua medalie de aur a inceput cu o cursa alergata in 20.28.

TRIPLU SALT MASCULIN: Dubla victorie americana, aur castigat de Christian Taylor cu o performanta de varf de 17.86 metri, iar Will Claye, argintul cu 17.76 metri. Medalia de bronz a fost adjudecata de Bin Dong (China) – 17.58 metri.

ARUNCARE A DISCULUI-FEMININ: Finala a fost castigata de croata Sandra Perkovic cu o aruncare de 69.21 metri. Au mai prins podiumul Melina Robert-Michon (Franţa) cu o aruncare de 66.73 metri şi Denia Caballero (Cuba) care a aruncat discul la 65.34 metri.

UPDATE: INOT MASCULIN 10 KM: Olanda a castigat titlul olimpic atat la feminin, cat si la masculin, dupa ce Ferry Weertman s-a impus intr-un timp de 1h 52.59. Grecul Spiros Giannotis a ocupat locul 2, iar francezul Marc-Antoine Olivier locul 3.

Programul de marti al sportivilor romani:

Lupte greco-romane, Alexuc Ciurariu Alin, 98kg, 16 august, 16:00, calificari si recalificari, Carioca Arena 2, Barra

Lupte greco-romane, Panait Ion Iulian, 66kg, 16 august, 16:00, calificari si recalificari, Carioca Arena 2, Barra

Gimnastica artistica, Muntean Andrei Vasile, paralele, 16 august, 20:00, finala, Rio Olimpic Arena, Barra

Lupte greco-romane, Alexuc Ciurariu Alin, 98kg, 16 august, 20:00, finala, Carioca Arena 2, Barra

Lupte greco-romane, Panait Ion Iulian, 66kg, 16 august, 20:00, finala, Carioca Arena 2, Barra

Atletism, ora 03.05 – Alina Rotaru – saritura in lungime, calificari grupa A şi B.

Orele de desfasurare a evenimentelor sportive ar putea suferi mici modificari.