Uruguay - Portugalia scor live și rezumat video online - CM 2018

Uruguay – Portugalia scor final 2-1 și rezumat video. Echipa lui Ronaldo, eliminată de CM 2018

Uruguay Portugalia scor final 2-1. Campioana europeană Portugalia a fost eliminată de la CM 2018, după ce a cedat în faţa Uruguayului.

În sferturi, Uruguay va juca împotriva Franţei.

Final: CALIFICARE Uruguay! Golurile lui Cavani trimit campioana europeană acasă, la capătul unui meci slab făcut de Ronaldo şi coechipierii săi.

Vezi mai jos rezumatul video

Minutul 90+3: Ronaldo ia galben pentru proteste.

Minutul 85: Fernandes a intrat în locul lui Joao Mario.

Minutul 80: Ultima schimbare la Uruguay. Nandez a fost înlocuit de C. Sanchez.

Minutul 77: Raphael Guerrero şutează de la distanţă peste poartă.

Minutul 73: Cavani a ieşit accidentat şi a fost înlocuit de Stuani. Andre Silva l-a schimbat pe Guedes.

Minutul 69: Ocazie Portugalia! Muslera scapă mingea, iar B. Silva dă peste poartă, având poarta goală.

Minutul 65: Schimbare la portughezi: iese A. Silva intră Quaresma.

Minutul 64: A ieşit Betancur a intrat C. Rodriguez (Uruguay).

Minutul 62: Gol Uruguay! Dublă Cavani! O execuţie superbă a fotbalistului lui PSG readuce echipa sa în avantaj!

Minutul 60: Portugalia creşte presiunea la poarta Uruguayului, iar selecţionerul sud-american pregăteşte o schimbare.

Minutul 53: Gol Portugalia! Gol Pepe! Fundaşul portughez marchează cu capul după un corner, iar lusitanii revin în joc!

Minutul 51: Corner pentru Portugalia, dar nu iese nimic periculos din această fază, iar la faza următoare, Raphael trimite peste poartă.

Update: A început repriza a doua, fără schimbări în cele două echipe.

Pauză: Uruguay conduce Portugalia, la capătul unei reprize slabe. Portughezii nu au reuşit să îi dea emoţii lui Muslera pe parcursul primelor 45 de minute.

Minutul 45+1: Cavani încearcă o lovitură spectaculoasă, dar mingea se duce pe lângă poartă.

Minutul 32: Ronaldo trimite în zid.

Minutul 30: Lovitură liberă periculoasă de la 18 metri! Ronaldo va executa!

Minutul 21: Ocazie Uruguay! Luis Suarez a trimis din lovitură liberă de la peste 25 de metri, Rui Patricio a respins.

Minutul 15: Sud-americanii au făcut pasul în spate după marcarea golului. Sunt multe greşeli de ambele părţi.

Minutul 7: Gol Uruguay! Gol Cavani! Atacantul lui PSG finalizează cu capul, după ce a fost scăpat din marcaj.

Minutul 5: Ronaldo şutează din afara careului, dar mingea este pe portarul Muslera.

Minutul 2: Un prim atac bun al portughezilor, dar B. Silva trimite slab cu capul, peste poartă.

Update: A început meciul cu lovitura de start aparţinând portughezilor.

Câştigătoarea acestui meci va înfrunta în sferturi Franţa, care a bătut Argentina cu scorul de 4-3.

Update: Echipele oficiale de start:

Uruguay (4-4-2): 1. Fernando Muslera – 22. Martin Caceres, 2. Jose Gimenez, 3. Diego Godin (căpitan), 17. Diego Laxalt – 8. Nahitan Nandez, 15. Matias Vecino, 14. Lucas Torreira, 6. Rodrigo Bentancur, – 9. Luis Suarez, 21. Edinson Cavani

Portugalia (4-4-2): 1. Rui Patricio – 15. Ricardo Pereira, 3. Pepe, 6. Jose Fonte, 5. Raphael Guerreiro – 11. Bernardo Silva, 14. William Carvalho, 23. Adrien Silva, 10. Joao Mario – 17. Goncalo Guedes, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan)

Arbitrul partidei este mexicanul Cesar Ramos; Arbitri asistenţi: Marvin Torrentera, Miguel Hernandez (toţi din Mexic);

Arbitru video: Mark Geiger (SUA); Arbitri asistenţi video: Joe Fletcher (Canada), Bastian Dankert (Germania), Danny Makkelie (Olanda)

Uruguay vine din poziția de câștigătoarea a grupei A. Selecționata antrenată de Oscar Tabarez este singura echipă fără gol primit și a reușit să termine grupa cu maxim de puncte.

Disciplinată defensiv și pragmatică pe faza de atac, Uruguay se află în fața primului examen serios de la Cupa Mondială, învingând în grupă adversari mai slab cotați (Rusia, Arabia Saudită și Egipt).

Portugalia nu a arătat foarte bine și a tremurat pentru obținerea acestei calificări. Un egal cu Spania, un egal cu Iran și o victorie controversată cu Maroc, în care africanii au acuzat arbitrajul, au dus campioana europeană pe poziția secundă în grupa B.

Cristiano Ronaldo a marcat patru dintre cele cinci goluri ale lusitanilor ( dintre care trei în meciul cu Spania) dar nu a strălucit cu Maroc și Iran, în meciul cu asiaticii, acesta chiar ratând un penalty.

Va fi un duel și al selecționerilor experimentați. Fernando Santos (63 de ani) a condus Portugalia către primul titlu european din istorie.  Oscar Tabarez (71 de ani) se află la a patra Cupă Mondială cu Uruguayul, a treia consecutivă. El are în palmares un titlu continental cu ”celeştii”, Copa America în 2011.

Cele două echipe s-au înfruntat de două ori, ultima oară în 1972. Lusitanii au obţinut o victorie, în timp ce celălalt meci s-a terminat la egalitate.

Echipa care va învinge în acest meci va avea parte de un sfert de finală de foc, disputat contra învingătoarei din partida Franța vs Argentina.

Uruguay Portugalia scor – Echipe probabile de start

Echipele probabile pentru meciul de pe Stadionul Fişt din Soci (capacitate 48.000 locuri):

Uruguay: Fernando Muslera – Martin Caceres, Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Diego Laxalt – Nahitan Nandez, Matias Vecino, Lucas Torreira, Rodrigo Bentancur – Luis Suarez, Edinson Cavani. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Jose Fonte, Raphael Guerreiro – Ricardo Quaresma, William Carvalho, Adrien Silva, Joao Mario – Goncalo Guedes, Cristiano Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Meciul este condus la centru de arbitrul mexican Cesar Ramos.

Partida Uruguay vs Portugalia este televizată de TVR 1 și TVR HD de la ora 21.00. Meciul poate fi urmărit live online pe tvrplus.ro.

Huff.ro vă ține la curent cu scorul live și vă oferă și rezumatul video.