Spania - Rusia scor live - Meci în optimile CM 2018

Spania – Rusia scor final 1-1 (3-4 d.l.d) Rezumat Video. Spaniolii, eliminaţi de la CM 2018

Spania Rusia scor final 1-1 – 3-4 după lovituri de departajare. Spaniolii părăsesc ruşinos CM 2018, eliminaţi la penalty+uri de ţara gazdă, după unul dintre cele mai slabe meciuri de la acest turneu final.

Rusia reuşeşte o performanţă istorică şi va întâlni în sferturi învingătoarea din partida Danemarca – Croaţia.

Vezi Rezumatul mai jos!

Update: Iago Aspas ratează şi Spania este eliminată! Ce surpriză la Moscova!

Update: Gol Cheryshev! Rusia în faţa unei performanţe istorice!

Update: Ramos marchează şi îşi ţine echipa în joc.

Update: De Gea ghiceşte colţul, dar Golovin marchează!

Update: Koke execută şi ratează! Akinfeev respinge!

Update: Ignasevich îl trimite pe De Gea în colţul opus şi marchează.

Update: Pique marchează şi el fără prea mari emoţii.

Update: Smolov execută şi înscrie.

Update: Iniesta execută primul penalty şi marchează.

Update:Meciul se termină cu rezultat de egalitate şi avem lovituri de departajare! Calificata în sferturi se decide după executarea penalty-urilor.

Minutul 120: Rodrigo şutează slab din 17 metri şi portarul rus reţine fără probleme.

Minutul 115: Fază controversată în careul Rusiei. Spaniolii cer penalty la un presupus fault asupra lui Ramos. Arbitrul  de centru se consultă cu arbitrii video şi nu se acordă nimic.

Minutul 109: Ocazie Spania! Rodrigo face o cursă bună, ajunge în careu şi şutează, dar Akinfeev respinge!

Update: Se termină prima repriză de prelungiri. Echipele schimbă părţile şi începe a doua repriză de prelungiri. Dacă egalitatea persistă, vom avea lovituri de departajare.

Update: La acest CM se foloseşte sistemul cu patru schimbări. Fiecare echipă mai poate face o schimbare suplimentară de jucător, dacă se ajunge la reprizele de prelungiri.

Minutul 104: Asensio a ieşit şi a fost înlocuit de Rodrigo

Minutul 100: Am avut parte azi de un meci foarte slab, ambele echipe arătând un joc limitat. Spaniolii au pasat exasperant de mult în gol, fără să îşi creeze ocazii la poarta ruşilor.

Ţara gazdă a stat aproape tot meciul în defensivă, însă jucătorii par total epuizaţi în aceste momente.

Minutul 99: Asensio şutează din afara careului, dar mingea este pe portarul Akinfeev.

Minutul 97: A ieşit Kuzayev, a intrat Erokhin.

Update: A început prima repriză de prelungiri.

Update: Partida se termină cu scorul de 1-1 şi vom avea două reprize de prelungiri în premieră la acest campionat mondial!

Minutul 85: Ocazie Spania! Iniesta şutează din 18 metri, Akinfeev respinge în faţă, dar Aspas nu reuşeşte să găsească spaţiul porţii.

Minutul 80: Ultima schimbare la spanioli: Diego Costa a fost schimbat de Aspas.

Minutul 75: Ne apropiem de finalul timpului regulamentar, iar ocaziile în această repriză secundă au lipsit. Spania a făcut un joc mult sub aşteptări, în timp ce Rusia s-a mulţumit să se apere.

Minutul 70: Hierro îl aruncă în luptă pe Carvajal în locul lui Nacho.

Minutul 66: A intrat Iniesta în locul lui David Silva.

Minutul 64: A treia schimbare la ruşi: iese Dzyuba şi intră Smolov.

Minutul 60: Cheryshev a intrat în locul lui Samedov (Rusia).

Nicio ocazie importantă până în acest minut al reprizei secunde.

Minutul 53: Kutepov primeşte cartonaş galben, după ce îl faultează pe Isco.

Update: A început repriza a doua. La ruşi, a intrat Granat în locul lui Zhirkov.

PAUZA: Egalitate la intrarea la cabine. Spania s-a crezut câştigătoare prea devreme, iar eroarea lui Pique a schimbat cursul jocului.

Minutul 45: Ocazie Spania! Diego Costa scapă din marcaj, dar mingea trimisă de el este deviată de Akinfeev.

Minutul 41: Gol Rusia! Gol Dzyuba! Atacantul rus transformă lovitura de pedeapsă, iar scorul redevine egal!

Minutul 40: Penalty pentru Rusia! Pique face henţ în careu şi primeşte galben!

Minutul 36: Prima ocazie pentru Rusia. Golovin şutează cu efect de la circa 14 metri, dar mingea se duce pe lângă poarta spaniolilor.

Minutul 33: Meci slab la Moscova, lipsit de ocazii. Spaniolii nu forţează după marcarea golului, iar Rusia nu găseşte drumul spre poarta lui De Gea.

Minutul 22: Rusia pare incapabilă să reacţioneze după golul primit, în timp ce spaniolii îşi fac clasicul joc de pase, la adăpostul unui avantaj ce pare confortabil.

Minutul 11: Gol Spania! Autogol! Ignasevich marchează în proprie poartă după o lovitură liberă a spaniolilor.

Minutul 5: Ruşii folosesc un modul ultradefensiv, cu cinci fundaşi şi un închizător în faţa lor. Spaniolii sunt la controlul partidei, dar deocamdata, fundaşii ţării gazdă blochează bine.

Upfate: A început meciul, cu lovitura de start aparţinând ibiericilor.

Meciul este condus de o brigadă olandeză, avându-l la centru pe Bjorn Kuipers. Arbitrul video este Danny Makkelie (Olanda).

Update: Avem echipele oficiale de start:

Spania: De Gea – Nacho, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – David Silva, Asensio, Isco – D.Costa.

Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignasevich, Zhirkov – Zobnin – Samedov, Kuzyaev, Golovin – Dzyuba.

Deşi nu a impresionat în grupe (un egal cu Portugalia, unul cu Maroc şi o victorie la limită cu Iran) Spania este văzută favorită la calificarea în sferturile de finală ale CM 2018.

După două victorii entuziasmante cu Arabia Saudită şi Egipt, Rusia şi-a arătat limitele în faţa Uruguayului, pierzând meciul la scor de neprezentare.

Cele două echipe au jucat un meci amical interesant în noiembrie anul trecut, terminând la egalitate, 3-3 (Aleksei Miranciuk, Smolov 2, respectiv Jordi Alba, Ramos 2, ambele din penalty-uri), ultima confruntare oficială având loc la EURO 2018, în semifinale (0-3), ibericii câştigând apoi titlul european.

”Veteranul” rus Serghei Ignaşevici este unul dintre cei trei supravieţuitori ai echipei din 2008, alături de portarul Igor Akinfeev şi fundaşul stânga Iuri Jirkov. De la spanioli se mai află în lot Ramos, Iniesta şi David Silva, alături de rezerva Reina.

”Sbornaia” joacă în optimile Cupei Mondiale pentru prima oară de la destrămarea Uniunii Sovietice. Cel mai bun rezultat pentru URSS a fost semifinala jucată în 1966.

Rusia nu a învins niciodată Spania în cele şase meciuri directe, ibericii având patru victorii şi două egaluri.

Cei mai buni marcatori ai celor două echipe la CM 2018 sunt Denis Cerîşev, care joacă în Spania, la Villarreal, şi Diego Costa, fiecare cu trei reuşite.

Câştigătoarea dintre Rusia şi Spania va întâlni în sferturi Croaţia sau Danemarca.

Fernando Hierro crede în şansa Spaniei de a merge în sferturi

„Avem o foarte mare încredere în munca noastră”, a afirmat selecţionerul Spaniei, Fernando Hierro, înaintea meciului cu Rusia, gazda Cupei Mondiale 2018, din optimile de finală ale competiţiei, scrie France Football.

Întrebat dacă Rusia va practica duminică un joc direct împotriva Spaniei, la fel ca Iranul şi Marocul în faza grupelor, Hierro a răspuns:

„Unele lucruri depind de tine şi altele nu. Ne-am studiat adversarul. Ştim ce vrem să facem. Avem o foarte mare încredere în munca noastră. Echipa s-a antrenat foarte bine în această săptămână.

Este într-o bună stare fizică, într-o bună stare mentală. Suntem pozitivi. Ne vom spune că totul va merge bine.”

„Trebuie să facem cât mai puţine greşeli. Avem calităţile şi defectele noastre, ca toate echipele. Trebuie să fim inteligenţi. Ştim ce probleme avem de rezolvat.

Avem însă multe motive să fim optimişti.

De exemplu, echipa a revenit de patru ori după ce a fost condusă în faza grupelor”, a spus tehnicianul, care l-a înlocuit pe Julen Lopetegui pe banca Spaniei cu doar două zile înaintea turneului final.

Spania Rusia scor live: Echipe de start

Echipele probabile pentru meciul programat pe stadionul Lujniki (capacitate 80.000 locuri):

Spania: David De Gea – Dani Carvajal, Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba – Sergio Busquets, Koke, Andres Iniesta, Isco – Diego Costa, Iago Aspas. Selecţioner: Fernando Hierro.

Rusia: Igor Akinfeev – Mario Fernandes, Ilia Kutepov, Serghei Ignaşevici, Iuri Jirkov – Roman Zobnin, Daler Kuziaev – Aleksandr Samedov, Aleksandr Golovin, Denis Cerîşev – Artem Dziuba. Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).

Partida este televizată de TVR 1 şi TVR HD de la ora 17.00. Meciul poate fi văzut live online pe tvrplus.ro.

Huff.ro vă ţine la curent cu scorul live al meciului şi vă oferă rezumatul video.

Vezi şi: Franța – Argentina scor final 4-3 – Rezumat video. Echipa lui Messi, eliminată