Simona Halep împlinește astăzi, 28 de ani! La mulți ani, Campioana Noastră! ❤️

Ultimul update: vineri 27 septembrie 2019 10:47 Data publicării: vineri 27 septembrie 2019 03:05
Autor , în Sport

Simona Halep împlinește 28 de ani, astăzi 27 septembrie 2019. Campioana de tenis care a adus mândrie și bucurie României merită toate felicitările noastre.

Simona Halep – biografie

Jucătoarea care transmite lovituri câștigătoare cu o forța neobosită a câștigat turneul de Grand Slam de la Roland Garros de anul acesta după alte trei finale de Grand Slam: două la Roland Garros în 2014 și 2017 și una la Australian Open, tot în acest an.

De la malul Mării Negre și până în inima Parisului, unde a câștigat primul titlu de Grand Slam la Roland Garros, Simona a parcurs un drum anevoios catre culmile tenisului feminin mondial. Ani de antrenamente epuizante au transformat-o în final în cea mai bună tenismenă a lumii.

Simona Halep - La multi ani

Simona Halep – La multi ani

Simona a declarat: “Nu știu exact ce vârstă aveam, mergeam la turnee și îmi era rușine să mă încălzesc înainte de meciuri.” a spus Simona. “Mergeam undeva în spatele terenurilor sau într-un colț și mă încălzeam. Am fost un copil foarte timid.

Diferența se vedea în atitudine, fetele care veneau din țări mai mari aveau mai multă încredere, erau mult mai relaxate și acomodate deja cu tot felul de lucruri. La începututul carierei mele, eram mai reținută și mi-a luat ceva timp să mă obișnuiesc.”

A început să joace tenis la 4 ani, fiind antrenată de fratele ei mai mare, iar la vârsta de 6 ani practica zilnic sportul alb. S-a mutat în București la 16 ani pentru a-și continua cariera în tenis avâandu-i pe Justine Henin și Andrei Pavel ca exemple.

Prima victorie semnificativă în carieră a fost în 2008, cu o semifinală la juniori la Australian Open, pentru ca în luna mai a aceluiași an să câștige două turnee de junioare: ITF de 10.000 de la București și turneul Trofeo Bonfiglio. Cu 4 luni înainte de majorat, Simona urca pe cea mai înaltă treaptă a clasamentului mondial rezervat sportivilor până în 18 ani la Roland Garros-ul dedicat juniorilor.

“Mă maturizez, nu mai sunt copil. Am 27 de ani și am trecut prin multe în toți acești ani. Mă simt pregătită pentru viață. Ma simt încrezatoare în mine, de aceea am început să fiu altfel. Toți ne schimbăm odată cu trecerea anilor. Nu am cum să rămân la fel ca acum câțiva ani, mai ales că sunt foarte dornică să învăț.

Mereu am știut ce vreau, am știut ce vreau să fac în viață, dar nu stăteam prea bine la partea de comunicare. Acum îmi este mai ușor și încerc să mă depășesc pe mine. Până la urmă, sensul vieții este să vezi cât de bun poți fi la toate capitolele.”

Cauza morții Tamarei Buciuceanu
Cauza morții Tamarei Buciuceanu
Indisciplinatul George
Indisciplinatul George
Sursa: Huff.ro
Știri despre:   
Comentarii
  1. Alexe , 27 septembrie 2019 la 8:00

    La Mulți Ani SIMONA!

  2. ELEONORA RODICA COTA , 27 septembrie 2019 la 8:33

    LA MULTI ANI ,draga Simona.Multa sanatate ,fericire si multe,multe alte turnee castigate.

  3. ADRIANA , 27 septembrie 2019 la 8:44

    LA MULTI ANI CU SANATATE!

  4. constantin , 27 septembrie 2019 la 9:11

    LA MULTI ANI!

  5. NICU POPA , 27 septembrie 2019 la 9:53

    LA MULTI ANI

  6. Daniela m. , 27 septembrie 2019 la 10:29

    Daca ati scoate virgula dintre subiect si predicat ar fi un omagiu frumos pentru Simona Halep la aniversare.

  7. Raducan Vasile , 27 septembrie 2019 la 12:02

    LA MULTI ANI,Simona,multa,multa sanatate,si la cat mai multe victorii!

  8. ANAMARIA STEFANESCUa , 27 septembrie 2019 la 12:03

    LA MULTI ANI!!

  9. Delia-Marieta , 27 septembrie 2019 la 12:37

    LA MULŢI ANI; draga noastră MARE campioană! Să fii sănătoasă, fericită, iubită şi să ai parte de tot ceea ce este mai bun şi mai frumos în viaţă!!!
    Meriţi cu prisosinţă! Sunt mândră că sunt contemporană cu tine!
    FELICITĂRI, dragă Simona!!!!

  10. Mircea , 27 septembrie 2019 la 16:37

    La multi ani!

  11. Lipan Valeria , 27 septembrie 2019 la 16:42

    La multi ani printesa noastra,multa sanatate si mult succes in cariera.Felicitari pentru tot ce ai realizat pana acum,multe imbratisari!!!!

  12. ANDRONESCU MIHAIL DAN , 27 septembrie 2019 la 16:47

    LA MULTI ANI CU SANATATE !!!

  13. Eugen , 27 septembrie 2019 la 17:41

    La multi ani Simona! Sa fii tot ce iti doresti si sa ai parte de tot binele din lume! Si orice vei face, vei ramane tot ce este mai frumos in inimile noastre!

  14. dAN , 27 septembrie 2019 la 17:47

    LA MULTI ANI, Simona!

  15. Emilian Gressianu , 27 septembrie 2019 la 19:53

    In afara de traditionalul „La Multi Ani!”, iti doresc ca restul vietii sa te rasplateasca pentru munca si sacrificiile pe care le-ai facut, pentru tot ca s-a ridicat de pe urma ridicarii tale. Din toata inima, cu drag.

  16. gologan ioan dan , 27 septembrie 2019 la 22:24

    La implinirea frumoasei varste de „27 de PRIMAVERI” ( ce n-as da sa mai am si eu aceasta varsta – adica TINERETE) , iti doresc sa ai numai bucurii , mici si dese ( daca se poate in fiecare zi ) , dar si bucurii mari ( castigarea , daca se poate , a tuturor TURNEELOR DE GRAND SLAM , nu numai o data ) , lucru care ne-ar face fericiti si pe noi , FANII tai , si ne-ar face mandri ca SUNTEM ROMANI .
    Iti mai doresc :
    – multa SANATATE si PUTERE DE MUNCA , sa depasesti obstacolele de tot felul , obstacole pe care VIATA ti le va scoate in fata , pentru ca esti o fiinta puternica si le poti depasi .
    – multa FERICIRE si IMPLINIRI pe toate planurile ( PROFESIONAL ,SENTIMENTAL , MATERIAL , SPIRITUAL , etc. ).
    si
    in fine , traditionalul LA MULTI ANI !

    Un constantean ca si tine ,

    Ioan Dan Gologan

  17. Andrei , 27 septembrie 2019 la 22:25

    La multi ani, simona! Te iubim pentru modestia ta si pentru ca revii mereu, cu drag, acasa.

  18. gologan ioan dan , 27 septembrie 2019 la 22:30

    Scuze , te-am intinerit cu un an !
    ( 27 de PRIMAVERI in loc de 28 de PRIMAVERI , cat ai in realitate ).

    Acelasi constantean ,

    Ioan Dan Gologan

  19. Un om , 28 septembrie 2019 la 6:58

    La multi ani cu sanatate si bucurii !

  20. Cornel , 28 septembrie 2019 la 7:33

    La multi ani Simona,si sa nu uiti ca esti romanca.Sa nu uiti si copiii sarmani,este cea mai mare bucurie.

  21. cretu , 28 septembrie 2019 la 8:15

    La Multi Aniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

  22. Stela , 28 septembrie 2019 la 8:56

    Cea mai iubita sportiva a Romaniei!

  23. Gheorghe Felicia , 28 septembrie 2019 la 13:39

    La ,Simona!

  24. Mircea , 28 septembrie 2019 la 13:52

    La Multi Ani ! Simona, multa sanatate,fericire,bucurii alaturi de cei dragi si mult succes in urmatorii ani.

  25. Necula , 28 septembrie 2019 la 15:03

    La multi ani cu sanatate!

  26. Augustin , 28 septembrie 2019 la 18:34

    La multi ani cu sanatate,fericire ,bafta-n toate ,atat in viata, cat si in competitiile care vor urma ! Te iubim si vom fi alaturi de tine pretutindeni ,oriunde-ai fi !